Paylaştığınız resimlere dikkat edin!

Her gün milyonlarca resim ve benzeri şeyler paylaşılıyor , bir düğün bir eğlence çekilen resimlerde ki kişilerin haberi olmaksızın sosyal sitelerde kendiniz çektiğiniz resimleri paylaşıyorsunuz , hiç düşündünüz mü mahkemelik olabileceğinizi.

Kişiler kendisini medyada insanların resmini paylaştığını görünce mahkemeye verebiliyor ve binlerce böyle davanın olduğu ve sürdüğü.
Kanunlarda bu yasak ,izinsiz hiç bir kişinin paylaşımı ve resmini fikri eser ve benzerlerini paylaşamazsınız .
Bunu sadece haber amaçlı yapan haberciler haricinde kimse paylaşamaz .
Aldığımız haber de Avukat olan ” Avukat Cevat Kazma”, bu fotoğraflarda kişiler tanınabilir şekildeyse; karalama, aşağılama, hakaret ve suç teşkil eden benzeri amaçlar ile kullanılması durumunda ise basın yolu ile kişilik haklarına saldırı ve fikir ve sanat eserleri kanununa muhalefet suçları ile savcılığa suç duyurusunda da bulunulabileceğini belirtti.
Cevat Kazma “Bu tanım eğlence amaçlı paylaşılan birçok anonim görseli kapsadığından pek çok internet kullanıcısı paylaşımları nedeniyle tazminat davalarıyla karşı karşıya kalabilir” dedi. Böyle davaların çokluğu yüzünden siz siz olun paylaşım yaparken birilerini sinirlendirim tazminat davası ile karşı karşıya kalabilirsiniz .
Sizin için komik ve eğlenceli olan bir resim başkalarının hayatını kötü etkileyebilir . Bir paylaşım yaparken hakaret edebilir ve sizi destekleyen insanlar da bunu yayar , kişi sizi dava ettiğinde haklı çıkar . Sırf eleştirmek için ve ve sırf ilgi çekmek için paylaştığınız olay başınızı yakablir .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir