Seyyar baz istasyonları , yoğunluğun yaşandığı heryerde

Çoğumuz düzenlenen konserler de , yazın dağlar da yaylalar da , mitinglerde olsun , sabit baz istasyonu olmayan yerlerde iletişimi sağlamak için operatörlerin ve iletişimi sağlayan kurumların , minibüs ‘lerin üstünde görünen mobil baz istasyonlarını görmüş ne olduğunu sormuşsunuzdur .
Türkiyede 90.000 sabit ve 1600 ‘ü seyyar olmak üzere mobil baz istasyonları var . Bilgi Teknolojisi ve iletişim Kurumu Başkan yardımcısı DR Muharrem Çöl ,ihtiyaç halinde mitinglerde , konserlerde, kalabalığın arttığı yerler de ihtiyaca göre hizmet veriliyor dedi.
Mobil bazlar da,Çöl , “Mobil baz istasyonları ise abone yoğunluğunun fazla olduğu alanlarda artan kapasiteyi karşılamak amacıyla kullanılıyor. Mobil baz istasyonları yönetmelik gereği bulundukları yerde en fazla 3 ay hizmet verebiliyor. İşletmeci tarafından süre uzatılması talep edilmesi halinde 3 ay daha ilave edilebiliyor” dedi.
Afetler için de 40 mobil baz istasyonu 40 ilimizde konuşlandırılmış , durumda şuanda . Çöl, “Afet durumu haricinde kullanılmayan bu mobil baz istasyonları birbirine 2 saat mesafede bulunan 40 ilde konuşlanmış halde bekletiliyor. Olası afet durumunda iletişim sistemlerinde yaşanabilecek tahribata karşın mobil baz istasyonları ile bölgede haberleşme sağlanabiliyor” diye konuştu.
Kaynak: DHA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir