Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde İki Türk Var

Dünya nın önde gelen fotoğrafçılık yarışmalarından olan Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nin 2014 final listeleri bugün Dünya Fotoğraf Kuruluşu tarafından açıklandı.

 

Önceki yılın en iyi çağdaş uluslararası fotoğraflarının ödüllendirildiği geniş kapsamlı fotoğraf yarışması Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri, Profesyonel, Açık, Gençler olmak üzere üç ana yarışmadan oluşuyor.

 

166 farklı ülkeden fotoğrafçıların sunduğu 140.000’e yakın fotoğraf, ödüllerin yedi yıllık tarihinde ulaştığı en yüksek katılımcı sayısını temsil ediyor. Jüri üyeleri, yarışmaya katılan son 12 aya ait fotoğraflar arasından uluslararası çağdaş fotoğrafçılığın en iyi örneklerini temsil eden eklektik kısa liste seçti.

Murat-Germen-in-fotoğrafi

—————————————————————————————————————————

 

İki Türk fotoğrafçı finalde çıktı

 

İki Türk fotoğrafçı, ödülün tüm fotoğrafçılık meraklılarına yönelik hazırlanan, tek bir fotoğraf baz alınarak belirlenen Açık yarışmasında finale kaldı. Finale kalan yarışmacılar Geliştirilmiş kategorisi nde Murat Germen, Gülümseme kategorisi nde Alpay Erdem oldu. Bunların yanı sıra Türk fotoğrafçılar tarafından çekilen üç fotoğraf da on Açık kategori de övgüye değer bulundu.

 

Jüri üyeleri, yarışmaya katılan fotoğrafların içinde izleyici yi her günün içinde şaşırtıcı şeyler bulmaya iten birçok hikaye buldu. Taze ve çığır açan fotoğrafçılık tarzları ile yaklaşılan detaylı olarak belgelenmiş sahneler dünyanın dört bir yanından diğer fotoğrafçılara esin kaynağı olacak.

 

Finale kalan ve övgüye değer bulunan fotoğraflarAlpay Erdem tarafından çekilen çamur banyosuna atlayan bir kadın ın olağanüstü fotoğrafı ile Murat Germen’in İstanbul’daki yoğun kentsel dönüşüm e odaklanan eşsiz fotoğrafını içine alan çok çeşitli bir yelpazeye yayılmış konuları kapsıyor.

 

Fotoğraflar Somerset House‘da sergilenecek

 

Finale kalan fotoğrafların hepsi 1-18 Mayıs tarihleri arasında Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Sergisi 2014 kapsamında Londra’daki Somerset House’da sergilenecek. Nihai baskılar, ödüllerin baskı sponsoru Metro Imaging tarafından üretilecek. Biletler bugün itibariyle worldphoto.org/2014exhibition adresinden temin edilebilir.

Alpay Erdem-in fotoğrafı

————————————————————————————————————————————-

Yılın Fotoğrafçısı’na 25.000 Dolar ödül

 

On adet Açık kategorisi ndeki kazananların isimleri 18 Mart’ta açıklanacak ve her birine Sony’nin en son dijital görüntüleme ekipmanları verilecek. Açık kategori de kazanan isimler daha sonra Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Yılın Açık Kategori Fotoğrafçısı unvanı için değerlendirilecek, kazanan isim 30 Nisan tarihinde Londra’da düzenlenecek olan gala töreninde açıklanacak. Yılın Açık Kategori Fotoğrafçısı 5.000 ABD Doları tutarındaki ödülün sahibi olacak.

 

Aynı ödül töreninde, 14 profesyonel kategori nin kazananlarının yanı sıra prestijli L’Iris D’Or / Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Yılın Fotoğrafçısı ödülü ile 25.000 ABD Doları tutarındaki ödülün sahibi açıklanacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir