Teknoloji devi bilgisayar sektöründen çekiliyor

Japon teknoloji firması, bilgisayar piyasasından çekiliyor. Bilgisayarlara olan rağbetin azalması çekilme nedeni olarak açıklandı.

 

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından biri olan Sony, düşen satışlar ve zarar sebebiyle bilgisayar sektöründen çekiliyor. Dedikodu olarak yayılan haber gerçek oldu, firma bilgisayar birimini sattığını açıkladı. Şirket bünyesinde bulunan televizyon birimi, ayrı bir şirket haline getiriliyor. Sony artık ağırlıklı olarak 4K ve üst düzey televizyon üretimine odaklanacak.

Firmanın bilgisayar bölümü Japan Industrial Partners (JIP) isimli yatırım fonuna satıldı. Anlaşmanın detayları açıklanmasa da satışın Mart ayı sonuna kadar sonuçlanması bekleniyor. Satışla beraber firmanın dünya çapında 5000 çalışanını işten çıkaracağı açıklandı. Bu çalışanların 1500 Japonya‘daki iş gücünden çıkarılacak.

Bir döneme damgasını vuran VAIO marka bilgisayarları ile tanınan Sony, son yıllarda zarar açıklayan şirket haline dönmüştü. Alınan kararın önemli sebeplerinden biri bilgisayar satışlarında dünya çapında yaşanan düşüş. Özellikle tabletlerin yaygınlaşması bilgisayar satışlarının azalmasına sebep olmuştu.

 

Firma yeni dönemde televizyon, akıllı telefon, tablet cihazlara odaklanacak. Sony‘nin halen akıllı televizyon, Xperia alt markası ile akıllı telefon, tablet gibi ürünleri bulunuyor. Şirket aynı zamanda fotoğraf makinesi üreten bir birime sahip. Son yıllarda özellikle ‘aynasız’ tabir edilen fotoğraf makinesi modellerine yatırım yapan şirketin birimiyle ilgili özel bir açıklama yapılmadı.

Bilgisayar satışlarındaki küresel düşüş nedeniyle işi bırakan tek şirket Sony değil. Samsung önümüzdeki yıldan itibaren bilgisayar üretimini bırakacağını sadece Chromebook olarak bilinen Chrome işletim sistemli bilgisayar üreteceğini açıklamıştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir