Türk icadı Pulse Wallet CES 2014’e damgayı vurdu

CES 2014’e damgayı vuran Türk icadı Pulse Wallet.

 

İngilizcesi ‘wearable‘ olan ve Türkçeye ‘giyilebilir‘ olarak çevrilen ve vücudumuzda taşıdığımız ürünler olarak adlandırılan bu kategorinin CES’teki yıldızlarından biri de “Pulse Wallet” oldu. Kısaca bu ürünü nabızda, damarlarımızda taşıdığımız cüzdan olarak tanımlanıyor.

 

CES 2014‘ün CEO’su Gary Shapiro bile kendi Twitter hesabından Pulse Wallet‘ın nasıl çalıştığına ilişkin bir makalenin linkini paylaştı.

 

Shapiro “Kendinizi cüzdan olarak kullandığınız yeni bir kartsız ödeme sistemi” diyerek Huffington Post‘un “Kredi kartını evde unuttuysanız damarlarınızı kullanın” başlıklı haberini takipçilerine aktardı.

Pulse Wallet‘ın mucidi ise 8 yaşında ailesiyle ABD’ye göç etmiş bugün 25 yaşında olan bir Türk genci Mehmet Sarıçiçek

pulse-wallet

————————————————————————————————————————–

MEHMET AMERİKA’DA MATT OLARAK TANINIYOR

Konya’dan kalkıp ABD’nin New Jersey eyaletine yerleşen Mehmet, ailesiyle birlikte uzun yıllar restoran ve süpermarketlerde çalışmış. Bugün ailesi, ağırlıklı olarak Türkiye’den ithal ettikleri gıda ürünlerini satan bir market işletiyor. Amerika’da Mehmet isminin zor söylenmesinden dolayı kendisine “Matt” ismini seçmiş.
Penn State Üniversitesi’nde “Siber Güvenlik ve Kriptoloji” okuduktan sonra Silikon Vadisi‘nde ödeme sistemleri üzerine çalışan Revel Systems şirketinde işe girmiş. Burada da biometrik ödeme sisteminin şef mühendisliğini yapmış. Pulse Wallet‘ın doğuşu aslında bu tecrübeye dayanıyor. “Küçüklükten beri ailemle birlikte çalışıyorum. Ödeme sistemleri konusunda kullanıcı, işletmeci tarafından ne tür ihtiyaçların olduğunu, sistemin nasıl çalıştığını biliyorum. Bunu bir adım öteye taşıyacak bir fikir Pulse Wallet. Bu ürünü yaparken ilk önce parmak iziyle başladık. Sonra damara yöneldik. Şimdi de avuç içi damarıyla kendi patentimiz olarak ödeme sistemi geliştirdik” diyor, Mehmet.

Liseden sınıf arkadaşı Aimann Rashid ile birlikte geliştirmiş sistemi. Aimann da 24 yaşında, Arap asıllı bir genç. Mehmet’ten tek farkı onun ABD’de doğmuş olması.

Damar kopyalanır mı?

Milliyet‘ten Şükrü Andaç’ın haberine göre Pulse Wallet teknolojisi nin ödeme sistemleri tarafında örnek uygulamaları şu sıralar Japonya ve Brezilya’da ATM makineleri üzerinde kullanılıyor. Kızılötesi kameralar, kart sahibinin elini okutmasının ardından damar yoluyla bilgilerini sistemde karşılaştırarak ATM makinesin da şifre yerine bu yolun kullanılmasına aracılık ediyor. Bu yöntem kart şifresinin çalınması, kopyalanmasından daha güvenli olarak gösteriliyor. Bu arada hatırlatalım Pulse Wallet‘ın içerisinde Japon Fujitsu’nun Palm Secure gibi uluslararası standartlardaki altyapı sistemi var.

PULSE WALLET NASIL ÇALIŞIYOR

Yarım saniyede ‘ödeme‘ tamam!

Pulse Wallet temelde üç parça donanımdan oluşuyor: Bir tablet bilgisayar, bir kredi kartı okuyucusu ve bir avuçiçi damar okuyucusu.

Sıklıkla ziyaret ettiğiniz kafe, restoran, market gibi yerlerde kullanılabilecek sistemde öncelikli olarak kullandığınız bir kredi kartını, avuçiçi damarlarınızla entegre ediyorsunuz  sistemde. Bu bir seferlik işlem. Daha sonra aynı yere gidip alışveriş yaptığınızda yapmanız gereken tek şey avuç içinizi ödeme cihazına yerleştirmek. Sistem avucunuz ile ilişkilendirilmiş kredi kartınızdan gerekli miktarı tahsil ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir