Türkler’de 3D yazıcısı ile mesafeleri kısalttılar

Amerikada yapılan bir yarışmada hazırladığı proje ile birincilik ödül alan Deniz Berk Özgören , 3D ile yaptığı mekanik el protezi tasarımını ,Amerikadan mekatronik mühendis Onur Keskin’e , internetten Deniz Berkin yolladığı dosyalarla Türkiyede anında mekanik kol yapabiliyor.
3 boyutlu yazıcı ile binlerce dolar sarfedilmeden cihazi az bir parayla istenilen ebatta protezler üretebiliyorlar .Daha başka parçalar da yapılabiliyor herhangi bir oyuncak ,yedek parça gibi 3 boyutlu yazıcıdan çıkartabiliyor. Çalışmanın en güzel yanı internetten yollanan dosyalar sayesinde 3 D yazıcıdan hemen beklemeden protezlerin yapılıp kullanabilmesi .

AA ajansının haberinde Onur KEskinin yapılan demeçte ““Ürünün Amerika’dan veya başka bir ülke ve şehirden gelmesini beklemeden kısa sürede basabiliyoruz ve doğrudan müdahale şansımız oluyor. Bu da süreçleri hızlandırıyor. Bu cihazla kişiye özel parmak veya komple el yapabiliriz. Limitimizin taban alanı A4 kağıdıyla sınırlı. Yüksekliği 20 santim.”diyor .
Bu proje ödül kazanmasının sebebini şöyle beyan etti demecinde ““Mekanik eli 3 boyutlu ortamda tasarlıyorum. Ardından dosyayı Türkiye’deki yazıcıya ulaştırarak gönderebiliyorum. Burada tasarlanan bir obje, Türkiye’de aynı anda basılmış oluyor. Mekanik el kişiye özel tasarlanabiliyor. Bir kadına, erkeğe, farklı yaş grubundan birine özel olarak geliştirilen protezi burada tasarlayıp orada basabiliyorum.”
AA. haberinin devamını buradan okuyabilirsiniz .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir