Uçak seferleri sis ‘ten dolayı artık ertelenmeyecek

Türk bilim adamları kendi imkanlarıyla geliştirdikleri kızıl ötesi akıllı kamera ile uçakların sisten dolayı uçak seferlerinin iptali tarihe karışacak.

Yrli imkanlarla üretilen Bilken ve ODTÜ ,Gazi Üniversitelerinin araştımacı bilim insanlarınca ,100 yüz yerli olan akıllı kızıl ötesi kamera sayesinde ,gözün göremediği yakın kızılötesi dalgaboylarında çalıştığı söylenen yeni kameranın uçakların kullanması ile artık sis den dolayı uçakların inip kalkmasında bir sakınca olmayacak.
Uçak seferlerinin iptal edilmesinin önemli bir problem olduğunu vurgulayan Özbay, şöyle konuştu:

“İnsanın gözünün gördüğü ışıklarda çalışan kameralar sislerde etkili olmuyor. Sisli havalarda çıplak gözle görüş mesafesinin tehlikeli bir şekilde düştüğü durumlar için geliştirdiğimiz yeni nesil kameralar sayesinde uçaklar seyir, iniş ve kalkışlarını güvenli bir şekilde yapabilecek.

Çünkü bu kameralar sisin arkasını bile görebiliyor. Geliştirdiğimiz kameralar, cam dışını da net görebildiğinden uçak içine takılabilecek, aynı zamanda pistlerde bulunan ışıklı işaretleri de gördüğünden bu kameraların uçaklarda kullanımı uçuş güvenliğini daha da arttıracak. Yani artık uçaklar sisli havalarda rahatlıkla iniş kalkış yapabilecek.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir