Uzaktan kumandalı dev traktör 7250

Çifçilerde artık lüks ve teknolojiden faydalanabilecek,teknoloji ve üretim artıkça insanlar daha hızlı üretim daha az risk ve daha konforlu bir üretim yapmak istiyor. Cihan haber aldığımız bilgiye göre,
Türkiye’de yeşil traktörler olarak bilinen John Deere firmasının geliştirdiği bir traktör.
Tarım makinaları artık uzaktan kumanda sistemi ile çalışabilecek. Uydu alıcı sinyallerle çalışan bu tarım makinaları şoför hatalarına da artık “dur” diyor. Herhangi bir arıza verdiğinde, problemi mesajla bildiren bu akıllı traktörler, neredeyse her şeyi yaparak sahibine iş bırakmıyor. Şimdilik direksiyonu devre dışı bırakan bu akıllı traktörler, daha sonra da her şeyi uzaktan kumandaya bırakmaya hazırlanıyor.

Traktör ve biçerdöver gibi tarım makinalarında, uydu alıcısı sinyalleri ile çalışan otomatik kontrollü tarım makinalarıyla birlikte, traktörde ya da biçerdöver kullanan operatörler direksiyona dokunmadan tarlanın her tarafına ekim yapabiliyor. Ekimin yanı sıra traktördeki bilgisayarlı sistem ile tarlada ekip biçilecek alan uydu sinyalleri tarafından belirleniyor. Ekim yapılacak alan saptanıyor ve sıfır hata ile tüm işlemler gerçekleştiriliyor.
John Deere Türkiye Pazarlama Müdürü Mete Has, geliştirdikleri otomatik dümenleme sisteminin uydudan aldığı sinyallerle sürücünün ve traktörün konumunu belirlediğini ifade etti. Has, “Örneğin, mısır ekimi yapıyorsunuz veya bir sürüm yapıyorsunuz. Bunda direksiyona dokunmaksızın şoförün aynı şekilde hatasız bir şekilde tarlada dümdüz ekim dikim ve ilaçlama yapabilmesini sağlıyor. Onun dışında, arkasına taktığı ekipmanın ayalarını da tek bir ekrandan takip etme olanağına da sahip oluyorsunuz.” şeklinde konuştu.

Has, “Operatör ne kadar deneyimli olunursa olun bir operatörün yüzde 10 oranında hata yapmasının mümkün olduğu ortaya çıkmıştır. Örneğin üst üste bindirdiği iki kere aynı yeri sürdüğü ve ya hiç sürmeden boş geçtiği yerlerin yüzde 10 gibi bir alan kapladığını düşünürseniz 10 bin dönüm arazisi olan bir adamın, bin dönümde bu hatayı yapması söz konusudur ki bu da çok büyük bir rakam.” diyerek akıllı traktörlerin kullanıcısına sağladığı faydaları dile getirdi.

Mete Has, “Şu an dünyada izobas denilen bir sistem var. İzobas sistemini bir kablo ile traktör bağladığınızda, bir flash belleği bilgisayara takar gibi taktığınızda bilgisayarın nasıl flash bellekteki bilgileri gördüğünü düşünürseniz aynısını traktöre bağladığınız zaman bir kablo vasıtası ile onun bütün ayarlarını markası modeli ve onun ayar ekranını görebiliyorsunuz.” dedi.
Has, “İlaçlama olsun gübreleme olsun mibzerle ekim olsun, otomatik traktörden aldığı komutlar ve uydudan aldığı sinyalleri otomatik olarak ekipmana sağlayan sistemlerdir. Fazla ilaçlama ve fazla ekim yapma gibi hataları sıfıra indiriyorsunuz. Boş geçilmiş, işlenmemiş alanları da ortadan kaldırıyorsunuz.” bilgisini verdi.

Has şöyle devam etti: “Uzaktan servis kontrolü sistemlerinin takılı olduğu makinelerde bu sayede traktörün herhangi bir yerinde hata, arıza filtresinde tıkanma olduğunda şoför bunu anlamadan otomatik olarak anında merkeze bayiye isterlerse sahibine SMS olarak haber veriyor. Hatanın ne zaman ve ne olduğu belirleyip bilgilendiriyor.”

trak
trrr
trciftcilere-mujde-uzaktan-kumandali-akilli-tarim-makinalari-geliyor-CHA-683862-1-t
truzaktan-kumandali-dev-traktorler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir