Yandex ile Facebook bağlandı!

yan
Sosyal paylaşımla aram motoru antlaşma imzaladı ,antlaşmayı imzalayan Facebook , Rus arama motoru Yandex salı günü anlaşma imzaladı. Anlaşma , internet kullanıcılarının Facebook üyelerinin bilgilerine Rus arama motoru üzerinden ulaşılabilmesini sağlıyor.

Rus teknoloji şirketinden yapılan açıklamada, Yandex arama motorunun Rusya , Türkiye ve Ukrayna, Belarus, Kazakistan Facebook kullanıcılarının kamu verilerine bu ülkelerinde bulunan Facebook kullanıcılarının açık bilgilerine erişim sağlayabileceği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, kullanıcıların gizli bilgilerine erişimin bu kapsamda olmadığı vurgulandı. Günümüzde, Facebook platformu içinde sadece Bing üzerinden arama yapılabiliyor.

Yeni anlaşmayla birlikte Yandex’te platform içinde yer alacak ve arama yapılabilecek . Yapılan anlaşmayla Rus şirket, Facebook bilgilerini kendi arama motorunda iyileştirmeler yapmak için kullanacak.

Facebook ’ta popüler olan bir yazı veya videoyu Yandex kendi arama listesine dâhil edecek.

Günümüzde Yandex arama motoru, 13,9 milyar dolarlık değeriyle Doğu Avrupa’nın en büyük internet şirketi unvanını taşıyor. Dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook’un günümüzdeki değeri ise 137 milyar dolar olarak hesaplanıyor.Görünen o ki Yandekx kendini büyütmek için elinden geleni yapıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir