Youtube haberlerindeki keşmekeş

Açıldımı , açılmadımı? hani papatya falı gibi açıldımı açılmadımı ? ,mahkeme kararları açılması yönünde ama yuotube açmak için tıkladığımız da giremediğimize göre açılmadı . Akşam açıldığı ama sonra mahkeme kararlarına uyulmadığından tedbiren hala açılmadığı söylendi . Verilen haberler de mahkeme kararlarıyla ilgili ve sizin youtube nasıl erişebileceğinizi anlatan haberlerle çalkalanıyor. Kısacası açılsa zaten internetten kontrol edip anlamamız basit . Açılmıyor , halen tedbir olarak kapalı , TGRT Haberden alıntı yapacağım ,işte açıldı denen haberin açılmadığının haberi .
Youtube tekrar açıldı mı, Youtube hakkında mahkeme kararı işte detaylar. Video paylaşım sitesi Youtube’a yönelik erişim engeli kaldırıldı. 13 günlük yasak bugün akşam saatlerinde sona erdi. Gölbaşı sulh ceza ve asliye ceza mahkemesi kararlarıyla Dışişleri Bakanlığı’ndaki gizli Suriye toplantısı kayıtlarının yayınlandığı Youtube’a erişimi engelleyen Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), yine aynı mahkemelerin verdiği kararlar uyarınca yasağı sonlandırdı. Youtube, 27 Mart’tan bu yana erişime kapalıydı. Böylece 13 günlük yasak bugün akşam saatlerinde sona erdi. Youtube, 27 Mart’ta Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan Suriye konulu gizli toplantı kayıtlarının yayınlandığı gerekçesiyle Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından idari kararla erişime kapatıldı. Ardından Dışişleri Bakanlığı’nın müracaatı üzerine TİB, Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı kanalıyla Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi’nden youtube’a erişimin engellenmesi kararı aldı. Türkiye Barolar Birliği (TBB), Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi kararının kaldırılmasını istedi. Mahkeme, youtube’a erişimin tamamen engellenmesi şeklindeki daha önce verdiği kararını, twitter yasağının ifade özgürlüğüne ağır bir müdahale olduğu yönündeki Anayasa Mahkemesi kararı doğrultusunda kaldırdı. Youtube’un açılması beklenirken, Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı karara itiraz etti. Savcılığın itirazını kabul eden Gölbaşı Asliye Ceza Mahkemesi kararıyla youtube yasaklı kalmaya devam etti.
Youtube itiraz etti, mahkemeler yeni karar aldı
Merkezi ABD’de bulunan youtube şirketi, Türkiye’deki avukatı Gönenç Gürkaynak aracılığıyla geçen hafta cuma günü Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi kararına bugün de Gölbaşı Asliye Ceza Mahkemesi kararına itiraz etti.
SADECE LİNKLERE ERİŞİM ENGELLENDİ
Alınan bilgiye göre hem Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi hem de Gölbaşı Asliye Ceza Mahkemesi, Gölbaşı Asliye Ceza Mahkemesi’nce daha önce verilen yasağın devamına ilişkin kararı yok hükmünde sayarak, yeniden karar verdi. Her iki mahkeme de, youtube’da Dışişleri Bakanlığında yapılan gizli Suriye görüşmesine ilişkin kayıtların yayınlandığı linklere erişimin engellenmesine, bu olmadığı takdirde siteye erişimin tamamen engellenmesine ilişkin kararın ise uygulanmasına son verilmesine hükmetti. Böylece youtube’a erişim sadece 15 link bazında yasaklanmış hale geldi. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, siteye erişimin tamamen yasaklanması hükmü ilgili mahkemeler tarafından kaldırılmış olduğundan 27 Mart’tan bu yana yasaklı olan youtube’u erişime açtı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir