1.3 milyon robot tweet’liyor

Başbakan Erdoğan’ın “robot lobisi” dediği bot hesaplar 1.3 milyonu buluyor.

 

Sahte hesaplar “spekülatif tweet“leri milyonlarca kişiye dağıtıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “robot lobisi” olarak tanımladığı Twitter‘daki yapılanmalar teknolojinin ilerlemesi ile adeta sanal enformasyon ordularına dönüşmüş durumda. Yumurta takipçi veya bot hesap olarak tanımlanan yüz binlerce otomatik twitter hesabı bir bilgiyi dakikalar içinde milyonlarca kullanıcıya ulaştırması mümkün oluyor.

Yeni nesil bu adresler, geçmiştekilerin aksine artık akıllı donanımlara sahip hale geldi. Şifrelenen bir kelime tweet atıldığında ona otomatik cevap yazmak, retweet etmek ve favorilere eklemek mümkün. Bu hesaplar aracılığıyla belirli adresler spam edilip kilitlenebiliyor. Otomatik adreslerin yanı sıra manuel olarak yönetilebilen hesaplar da bulunuyor. Burada bir kişi binlerce hesabı tek başına idare edebiliyor. Tek tuşla binlerce tweet aynı anda gönderilebiliyor.

800 BİN HESAP KAPATILDI
Robot hesaplar aynı zamanda kişilerin takipçi sayısını fazla göstermek için de önemli bir unsur olarak öne çıkıyor. İnternet üzerinde satışı yapılan adreslerin 50 bin adedi için ortalama 100 TL fiyat veriliyor. Twitter geçen yıl bu şekildeki 20 milyondan fazla hesabı kapattı. Türkiye‘de de 800 bin’e yakın hesap kapatıldı.

İstatistiklere göre dünyada ‘Twitter‘da hesabı olanların sayısı 500 milyonun üzerinde. Türkiye‘de ise bu sayı 10.8 milyon. Bunun 6.9 milyonu aktif, 1.3 milyonu sahte hesap.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir