1 saniyede 800 MB’lık film indirmek mümkün olacak

Sadece saniyeler içinde 800 mb lik bir filmi telefonunuza veya bilgisayarınıza indirmeyi istemezmisiniz? Güney Kore, hayali çok yakında gerçekleştirecek gibi görünüyor.

3G‘nin gelmesiyle mobil internette büyük adım atılmış ve akıllı telefonların patlamasında büyük bir rol oynamıştı. Daha sonra gelen 4G ise 3G‘den ortalama 10 kat daha hızlı olan yapısıyla dikkat çekmiş, ABD başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde kullanılmaya başlandı.

GÜNEY KORE’1 ADIM İLERİ HIZINDA İNTERNET İLE GELİYOR

Güney Kore Bilim ve Teknoloji Bakanlığı üzerinde çalıştığı  bir projeyle mevcut 4G internet hızından bile 1000 kat daha hızlı olan 5G‘yi ülke çapında 2020 yılına kadar kullanabilmeyi amaçlıyor.

Henüz 4G bile Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede yaygınlaşma şansı bulamamışken Güney Kore’de 5G kablosuz internet ile sadece bir saniyede 800 MB’lık filmi indirilebilecek, 6 yıl içinde bu teknolojinin tüm ülkede yayılacak.

5G hızına çıkmak için yapılacak yatırımın 1.5 milyar doları bulduğu belirtilirken, Güney Kore her ne kadar 5G’ye 2017’de geçecek olsa da, son kullanıcıların 5G hızlardan yararlanabilmesi 2020’nin sonunu bulacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir