Ahmet Kaşif: “Türkiye’deki internet yasası KKTC’yi etkilemeyecek

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Dr. Ahmet Kaşif, Türkiye’de yürürlüğe giren internet yasasının KKTC’yi etkilemeyeceğini söyledi.

 

ahmet-kasif-turkiyedeki-internet-yasasi-kktcyi-etkilemeyecek

Ahmet VAMIK

Türkiye’de yürürlüğe giren yeni internet yasasının KKTC’yi etkileyebileceği yönündeki görüşler üzerine açıklama yapan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Dr. Ahmet Kaşif, KKTC server’ı kullanan internet sağlayıcılarının internet ortamındaki yasaklardan etkilenmeyeceğini dile getirdi.

Türkiye üzerinden server hizmeti alan firmalarında bu yasaklardan etkilenmemesi için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun harekete geçtiğini söyleyen Bakan Kaşif, KKTC’nin ayrı bir devlet olduğunu ve Türkiye’deki yasaların ülkemizi etkilemediğini ifade etti.

BİLİŞİM YASASI MECLİSTE

Elektronik haberleşme yasasının yürürlüğe girmesinin ardından bağımsız bir kurum olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun yeni bilişim suçları yasa taslağı hazırladığını ve Bakanlar Kurulu’ndan geçen yasa tasarısının Cumhuriyet Meclisi’nde görüşülmeye başlanacağını söyleyen Kaşif, bu yasanın yasaklayıcı zihniyetten uzak ve halkı bilinçlendirici bir yasa olduğunu ifade etti.

Yasanın amacının internet ortamında işlenen suçlarının önüne geçmek olduğunu ifade eden Kaşif, suçların kategorize edilip hazırlanacak tüzüklerle cezalarının belirleneceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: realist

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir