Arama motoru google’a ceza

Arama motoru Google’yi Fransız Ulusal Bilişim Komisyonu, internet üzerinde kişisel verilerin korunmasıyla ilgili mevzuata uymadığı gerekçesiyle 150 bin euro para cezası verdi.
Google’ın tüm servisleri tek hesapla açtırması ve veri toplaması başına bela oldu. Fransa veri koruma otoritesi (CNIL), Google’a 150.000 Euro ceza kesti.

Bu ceza, kurumun tarihindeki en yüksek para cezası olarak dikkat çekiyor.!
Kurum ayrıca Google’ın Fransa’daki ana sayfası google.fr üzerinde bu cezanın gerekçesiyle birlikte 8 gün içinde tüm kamuoyuna duyurulmasını zorunlu hale getirdi.
Google daha önce de İspanya veri korunumu otoritesi tarafından 900.000 Euro para cezasına çarptırılmıştı.
Çagdas Aru/ Türk İnternet
Amerikalı arama motoru Google, 2012 Mart’ta aralarında Google Search, YouTube, Gmail, Picasa, Google Drive, Google Docs, Google Maps gibi yaklaşık 60 servisinin bir çatı altında toplanmasını kararlaştırmıştı.

Fransız Bilim Komisyonu ise söz konusu hizmetlerin bir çatı altında toplanmasının ve buradaki kişisel verilerin paylaşımının Avrupa’daki hukuki mevzuata aykırı olduğunu düşünüyor.

Fransız Bilişim Komisyonu, Google’dan internet kullanıcısının bilgilerinin saklanması konusunda daha ayrıntılı ve kapsamlı güvenceler vermesini istiyor.

Google’ın, geçtiğimiz yıl Ocak ayında duyurduğu, hizmet sözleşmesinde 60’a yakın değişiklik 1 Mart’tan itibaren uygulanıyor. Son girişiminin, kişisel mahremiyet konusunda daha önce yaptığı iyileştirmeleri sadeleştirme amacını taşıdığını açıklayan Google, her fırsatta veri tabanına girilen kişisel bilgilerin satılması ya da üçüncü partilerle paylaşımının söz konusu olmadığını ifade ediyor.
Buna karşın, kullanıcıların Google’ın yeni politikasını seçmeme gibi bir alternatifleri bulunmuyor. Aksi taktirde Google, verdiği hizmetleri sonlandırabileceğini duyuruyor.(PARİS / AA)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir