Bu Yeni Özellik Çok Konuşulacak

Popüler video sitesi YouTube, dev bir hazırlık içerisinde,bu yeni özelliği ile ortalığı kasıp kavuracak.

Sürekli artan internet hızıyla TV ve internette yüksek görüntü kalitesini entegre etmek isteyen YouTube, gelecek hafta düzenlenecek Tüketici Elektronikleri Fuarı’nda 4K çözünürlükte video yayını hizmetini kullanıcılarına sunacak.

YouTube, GigaOm sitesine yaptığı açıklamayla, gelecek hafta Las Vegas’ta düzenlenecek Tüketici Elektronikleri Fuarı’nda VP9 video kodeksiyle 4K çözünürlüğe adım atacağını açıkladı. Ultra HD ve piksel yoğunluğu seçeneklerine göre farklılık göstersede, standart 4K, HD’nin dört katı çözünürlük, yani 4096×2160 3840x2160p sunuyor.

Bu kadar yüksek bir çözünürlük için evlerde çok yüksek internet hızı bulunması gerektiğini biliniyor. Şirketin birçok donanım ve yazılım sağlayıcılar tarafından 4K için kullandığı H.265 video kodeğine alternatif olarak geliştirdiği VP9, HD içeriğin de daha hızlı elde edilme olanağını sağlıyor.

Google ‘ın VP9 ile başarılı olması halinde, YouTube’un gücüyle donanım üreticileri VP9 kullanmaya itebileceği düşünülüyor.

YouTube, 4K kalite seçeneğiyle ev eğlencesinde önemli bir adım atacağı gibi, yeni nesil tablet ve konsollarla yaşanacak keyfi de daha fazla artıracak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir