Chrome kullanıcılarına önemli uyarı

Chrome tüm konuşmalarınızı dinliyor!

Google’ın popüler web tarayıcısı Chrome’da bir açık nedeniyle kullanıcıların sesleri Chrome tarafından kayıt altına alınıyor, kullanıcıların bilgisi dışında üçüncü kişilerin eline geçiyor.

Gizmodo’nun verdiği haberine göre yazılım geliştirici olan Tal Ater Chrome’da çok tehlikeli açık buldu. Zararlı sitelerin kullanıcıların mikrofonlarını Chroma’daki açık nedeniyle aktive edebildiğine dikkat çeken Ater, bu sayede siz bu zararlı siteyi Chrome üzerinden kapatsanız bile ses kaydınızın hala tutulduğunu, kimliği belirsiz sunuculara bu kayıtların gönderilebileceğini dile getirdi.

Örneğin kullanıcı sesli komutlarla çalışan bir siteye girdiğinde bu sitedeki işlemleri herhangi bir mause kullanımı olmaksızın sesli komutlarla halledebiliyor; ancak siz sayfayı kapatsanız bile kapattığınız sayfa sizi dinlemeye devam ediyor. Google Chrome’daki bir açık nedeniyle ortaya çıkan sorun, tam bu noktada meydana geliyor.

Diğer bir deyişle Google söz konusu açığı kapatmadığı taktirde mikrofonu açık olan kullanıcıların ses kayıtlarının üçüncü kişilerce hem de bilgisayar kullanılmadığı anlarda bile dinlenebilmesi mümkün görünüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir