Dünyada Twitter’a uygulanan yasal engellemeler

2013 yılında Twitter’in kendisine gelen hesap bilgi taleplerini içeren, 1 Temmuz 31 Aralık 2013 tarihlerini kapsayan (Transparency Report) Şeffaflık Raporuna göre, hükümetlerden ve telif sahiplerinden gelen bilgi taleplerinde dikkat çekici bir artış.

Raporda Twitter‘a gelen talepler üç ana kategoride incelenmektedir:

Hükümetlerin ‘hesap bilgi talepleri‘ (Information requests); hükümetlerin içeriklere yönelik ‘kaldırma talepleri’ (Removal requests) ve Digital Millennium Copyright Act (DMCA) Telif kararları (Copyright notices).

2013’ün ikinci yarısında bir önceki döneme göre bu taleplerde toplam yüzde 22 artış gerçekleşmiştir. Hükümetlerden gelen bilgi taleplerinde ABD, toplam taleplerin yüde 59’una sahip ülke olarak ilk sırada yer almaktadır. Bunu tüm taleplerin yüzde 15’iyle Japonya ve yüzde 4’üyle Fransa ve İngiltere takip etmektedir. İncelenen toplam 1.410 talebin arasında Türkiye‘den gidenlerin sayısı yüzde 10’dan küçüktür.

Hükümet ve diğer yetkililerin, illegal olduğu gerekçesiyle içerik kaldırma taleplerinde ise bir önceki döneme göre beş kat artış olmuştur.

dunyada-twitter-a-uygulanan-yasal-engellemeler_2

 

2013’ün ikinci yarısında, toplam 365 talebin 305’i Fransa‘dan gelmiştir. Bunu 14 taleple Rusya izlemektedir. Türkiye‘den giden toplam talep sayısı ise 2’dir.

Twitter‘ın yaygınlaşması ve paylaşımların artmasıyla birlikte telif hakları konusunda şirkete gelen taleplerin arttığı raporda göze çarpmaktadır.

Bir önceki döneme göre yüzde 16 oranında artan kaldırma kararları, toplam 12 bin 243 hesabı etkilemiştir. Bunun karşılığında 26 bin 506 tweet silinmiş ve 5 bin 847 tane medya içeriği kaldırılmıştır. Twitter‘ın raporuna göre taleplerin en sık geldiği ülke ABD‘dir.

Ülkelerin çok büyük kısmından 10’dan az kullanıcıya ait talep gelirken ABD’den gelen 948 hesap ile ilgili tam 679 talep, tüm taleplerin neredeyse yüzde 80’inin bu ülkeden geldiğini ortaya koymaktadır. Bu 679 talebin yüzde 75’inin karşılanmış olması da ilginç bir rakamı ortaya koymaktadır.

Almanya: Ekim 2013 tarihinde Twitter, Alman Hükümeti’nin talebi üzerine Neo-Nazi hesaplarını engellemiştir. Bu erişim engeli ile Twitter, ”country-withheld content’ kuralını da ilk defa uygulamış olmaktadır. Bu kural, söz konusu içeriğin Almanya -ya da içerik sınırlamasını talep eden ülke- sınırları içerisinde bloklandığını fakat dünyanın diğer her yerine erişimin açık olduğunu ifade etmektedir.

Fransa: Twitter, 19 Ekim 2012 Cuma günü Fransa’da yazılan ve yayılan Yahudi aleyhtarı ve ırkçı tweet’leri siteden kaldırmıştır. #UnBonJuif (#AGoodJew) hashtag’i ile etiketlenen tweet’ler Yahudi soykırımına ilişkin resimler içermektedir. Twitter, Fransa Yahudi Öğrenciler Birliği’nin (UEJF) konuyu mahkemeye taşıyacağını belirtmesinden sonra harekete geçmiş ve söz konusu içerikleri siteden kaldırılmıştır.

Hindistan: Ülkede, Assam eyaletinde Temmuz 2012 tarihinde başlayan Bodo kabilesi ve Müslümanlar arasındaki şiddet olayları nedeniyle, Hükümet tarafından ülke genelinde toplu mesajlar yasaklanmıştır. 50 milyondan fazla Facebook kullanıcısının olduğu Hindistan’da hükümet ayrıca Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerine provokatif söylemler içeren mesajlara önlem alması konusunda uyarısında bulunmuştur. Google, Facebook ve Twitter açıklama yaparak, Hint hükümeti ile ortak hareket ettiklerini duyurmuştur.

İngiltere: 2011 yılında çıkan ayaklanmalar sırasında İngiltere Başbakanı David Cameron, ayaklanmalar sırasında provakatif içeriklerin paylaşılmasına engellemek amacı ile Twitter‘a erişim yasağı getirebileceğini ifade etmiş, fakat olayların yatışması üzerine tedbir kararı alınmamıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir