E-rezervasyon standartları

Kültür ve Turizm Bakanlığı, internetten tatil satan, otel rezervasyonu yapan sitelere yönelik “e-rezervasyon” takipini içeren tedbirler almaya başladı.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ile “e-rezervasyon” sistemine tek tip standart getirecek bakanlık, tatil sitelerinde kaçak tur, oda satarak, sahte rezervasyon yapan internet sitelerinin kapatılmasını sağlayacak. Mevzuat değişikliğiyle bakanlık ve TÜRSAB, tespit ettiği kaçak satışları Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na bildirecek. Sitelerin bu yolla kapanması sağlanacak.

ŞİKAYET YAĞIYOR
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile geçtiğimiz hafta bir araya gelen TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, e-rezervasyon da yaşanan mağduriyetlere dikkat çekti. Bu konuda çok fazla şikayet aldıklarını ifade eden Ulusoy, Bakan Çelikden yeni bir düzenleme yapılması talebinde bulundu.

ÇALIŞMA TÜRSAB ÜZERİNDEN YÜRÜTÜLECEK
TÜRSAB ile bakanlığın yaptığı ön çalışmada, “e-rezervasyon” sisteminin birlik üzerinden tek elden yürütülmesi planlanıyor. TÜRSAB ayrıca Kültür Bakanlığı ile birlikte tatil sitelerinin denetim faaliyetlerini de yürütecek. TİB’in internet sitelerinin kapatılmasını düzenleyen mevzuatında yapılacak değişiklikle, kaçak tatil satışı yapan siteler eklenecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir