Facebook ve Whatsapp’a avrupadan boykot çağrısı

Facebook’un Whatsapp’i satın alması, Avrupa’da rekabet kurallarına ters düşmesi endişe yarattı. Siyasiler, kullanıcılara Whatsapp’i boykot ederek, Avrupa menşeli uygulamaları kullanma daveti  yaptı.

 

Global sosyal medya platformu Facebook çarşamba günü 19 milyar dolara, en büyük rakiplerinden Whatsapp‘i satın aldığını açıklaması ile büyük ses getirdi. Veri güvenlik uzmanları ve Avrupalı siyasetçiler, bu satışta kullanıcıların değil, Facebook‘un karlı çıktığını savunuyor.

Almanya Schleswig Holstein Eyaleti Veri Güvenlik sorumlusu Thilo Weichert, kullanıcıları bu iki hizmeti kullanma konusunda uyararak, Almanya veya Avrupa kaynaklı benzerlerinin kullanılması çağrısı yaptı. Weichert, Handelsblatt gazetesine yaptığı açıklamada, iletişim verilerinin güvenliğini düşünenlerin, güvenilir hizmetler kullanması gerektiğine dikkat çekti.

Veriler belli amaçlar için kullanılıyor

Weichert, Whatsapp uygulamasının, teknik anlamda gelişmemiş hizmet olduğunu ifade ederek, Facebook ve Whatsapp‘in verileri belirli amaçlar doğrultusunda kullandığını savundu. Uzman, Facebook‘un bu hamle ile rakiplerini devre dışı bıraktığını vurguladı.

Benzer açıklamaları, Yeşiller Avrupa Parlamenteri Jan Philipp Albrecht yaptı. Albrecht, Avrupa Komisyonu’nun satışın rekabet hukukuna aykırı olup olmadığını denetlemesi gerektiğini ifade etti. Avrupa Parlamenteri Facebook‘un Whatsapp‘i alması ile, pazarda baskın hale gelerek, Avrupa’da monopol oluşturduğuna dikkat çekti.

Albrecht, satış sonucu rekabet piyasasında dengesizlik olduğunu ifade ederek, Avrupa Komisyonu’nun karar vermesi gerektiğini kaydetti. Albrecht de, “Verilerinin şüpheli uygulamada kaybolmasını istemeyenler daha güvenli uygulamaları tercih etmelidirler” diyerek, kullanıcılara dolaylı da olsa Facebook ve Whatsapp‘i boykot etme çağrısı yaptı.

© Deutsche Welle Türkçe

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir