Facebook’tan çok tuhaf bir harita

1 milyar dan fazla kayıtlı aboneye sahip olan Facebook dünyanın göç haritasını çıkardı. En çok göç alan şehirlerin başında İstanbul vardı.

 

Facebook Science ekibinin uzun süredir üzerinde çalıştığı harita ortaya çıktı. Kullanıcıların Facebook‘taki şehirlere göre belirlenen göç haritası dünyadaki nüfusun neden göç etmeyi tercih ettiğini ortaya koydu. Bu göçlerde finansal sıkıntılar, savaşlar, doğal felaketler veya tamamen insiyatiflerle alınan kararlar etkili oluyor.

Facebook Science ekibinin paylaştığı haritada çarpıcı nokta ise Türkiye‘ile ilgili. İstanbul‘un fazlaca göç aldığını gösteren haritaya göre İstanbul Türkiye içinden göç alıyor. Yurtdışından ise Türkiye’ye  göç eden ülkeler arasında Bulgaristan, Bosna Hersek ve Makedonya yer alıyor.

Güney Asya‘ya indiğimizde tablo biraz değişiyor. Bangkok, Bangladeş ve Mumbai bölgelerin yoğun göç aldığı dikkat çekerken Batı Afrika ise göçler Nijerya üzerinde yoğunlaşıyor.

Küba‘da yaşayanların büyük bölümü Miami’ye gitmeyi tercih ederken, Meksika’da ikamet edenler ise Chiago, Houston, Dallas ve Los Angeles eyaletlerine gitmeyi yeğliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir