Facebook’un sonumu geliyor

Yapılan araştırmaya göre Facebook, bazılarımız için sadece ölü ve gömülmek üzere

Görünen o ki, gençler artık Facebook’tan vazgeçmiş üzereler ve Facebook‘u yavaş yavaş “bırakmayı” tercih ediyorlar. En azından yapılan bir ankete cevap veren gençler bu şekilde düşünüyor.

Avrupa Birliği tarafından yapılan geniş bir araştırmanın içerisinden alınan bölümün sonucuna göre, sosyal ağ sadece gerilemekte değil, gençler arasında resmen yerle bir. Özellikle 16 ile 18 yaşları arasında bulunanlara göre Facebook artık ölü sayılır. Peki bunun sebebi ne? Facebook artık yaşlandı mı? Yoksa sorun daha derinlerde bir yerde mi yatıyor?

Gençlerin söylediğine göre Facebook artık “utanç verici” bir yer haline gelmiş durumda. Bunun sebebi ise Facebook‘un sosyal yapısının değişmiş olması. Facebook, eskiden, gençlerin buluşup okul veya kişisel ilişkiler gibi kendilerini ilgilendiren şeyler hakkında konuştukları bir mekandı. Şimdi ise Facebook, ailelerin toplanıp, mutlu birer aile gibi sohbet ettikleri yere dönüşmüş durumda. Yani gençler, artık Facebook‘ta istedikleri özgür ortamı bulamıyorlar.

Tabii ki Facebook‘un yaşadığı bu değişimi hepimiz bir şekilde yaşadık. Ailelerimiz Facebook üzerinde değil iken Facebook‘ta gördüklerimiz ile ailelerimiz Facebook kullanmaya başladıktan sonra gelişen online yaşamımız bir şekilde farklılık göstermiştir. Bunun en basit örneği ise fotoğraflara yapılan yorumların gençlerin gözünde ne kadar “eski kafalı” gözüktüğü olabilir. Pek çok gencin internet ortamını gerçek dünyadan bir kaçış, bir kafa dinleme yeri olarak gördükleri gibi bir gerçek var. Konuşmalarının, belki de kaçtıkları çevre tarafından direkt olarak okunabilmesi, gençlerin farklı uygulamaları kullanmayı tercih etmelerinde etkili olabilir.

Facebook yerine kullanılan uygulamalardan biri olan Snapchat‘in hızlı bir şekilde kabul görmesi de, gençlerin bu tavrına güzel bir örnek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir