Facebook’un Yaptığı Gizli Deney

Dünyanın en çok kullanılan sosyal ağı Facebook, kullanıcılarından habersiz onları denek olarak kullandı ve akıllarda soru işaretleri bıraktı.

Deney, durum paylaşımlarının birbirini etkilemesi ile ilgiliydi. Facebook‘u İngilizce kullanan iki grup seçildi;birinde pozitif paylaşımlar yapıldı ve karşılığında da kullanıcılar duygusal olarak bundan etkilenip olumlu yönde paylaşımlar yaptı.

Diğer grupta ise kötü duygu ağırlıklı paylaşımlar yapıldı ve karşılığında olumlu paylaşımlar olmadı.

Bu deney sonucunda duygusallığın bulaşıcı olduğu kanaatine varıldı. En geniş nüfuslu deneylerden birine imza atıldı ancak etik açıdan ne kadar doğru, kullanıcılar tarafından nasıl tepkiler verilecek henüz bilinmiyor.

Ancak Facebook ağına kayıt olurken kullanıcıların kişisel bilgilerini gönüllü olarak verdiği ve kullanıcı sözleşmesinde bu deneyi açığa alacak bir maddenin bırakılmadığı söylentiler arasında.

Facebook’un açıklaması da deneyin tamamen yasal olduğundan yana. Yine de kullanıcılara önceden haber verilmesi iyi olurdu diyenler var; haber vererek yapılan deneylerin sonuçları aynı derece sağlıklı olur muydu(!) orası da meçhul.

İngilizce rapora ulaşmak için buraya tıklayınız.

Faecebook'ta gizli yapılan deney çok konuşulacak
Faecebook’ta gizli yapılan deney çok konuşulacak

“Facebook’un Yaptığı Gizli Deney” için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir