Google’a bir ceza daha

Google’a sık sık ceza yiyen popüler servisi, bir kez daha kaderinden kaçamadı!

 

Google‘ın Street View projesi hayata geçirildiği günden bu yana birçok farklı ülkenin, farklı şehirlerinde Google arabaları kendisini gösterdi. Kimi zaman ilginç haberlere konu olmayı başaran arabalar, sık sık veri ihlalleri ile gündeme geldi. Şimdi de Google, Güney Kore‘de, kişisel bilgi toplama suçundan 196 bin dolar ceza aldı.

 

2009 ve 2010 yılları arasında Güney Kore sokaklarında gezmeye başlayan Google arabaları, sadece gerekli sokak fotoğrafları çekmek yerine, aynı zamanda civarda bulunan insanların internet ID‘leri ve şifreleri, özel mesajları ve kredi kartı numaraları gibi kişisel bilgileri toplamıştı.

 

Kore İletişim Komisyonu ise Google‘a topladığı tüm verileri silme emri yolladığı, ve yanına bir de ceza makbuzu ekledi. Bu suçlama, Google‘a başka pazarlarda olan suçlamaların ardından iyice göz önüne çıktı. Korea Herald‘a konuşan komisyon başkanı Lee Kyung-jae “Daha önce dünya çapındaki hiç bir büyük şirkete, kişisel bilgi güvenliğini ihlal ettiği için ceza vermemiştik; bu ilk oldu. Komisyonumuz, her kim sınırlarımızda yaşayanların bilgisini çalarsa çalsın, ensesinde olacaktır.” şeklinde açık ve net bir açıklama yaptı.

 

Google bu zamana kadar geçen sürede hem Avrupa, hemde Amerika’da benzeri veri ihlali hareketleri yüzünden cezalandırılmıştı. Firma her ne kadar toplanan bilgilerin Street View projesi nin bir parçası olduğunu öne sürmüş ise de tüm davalarda suçlu konumuna düştü. Google‘ın veri ihlali cezalarına verdiği bazı miktarlar ise şöyle; Amerika’da yedi milyon dolar, Almanya’da 189.000 dolar ve Fransa’da 136.000 dolar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir