Google Play Uygulama İzinlerinde Risk Faktörü

Google’ın Android cihazlar için hazırlanmış olan uygulama mağazanın her gün milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilerek uygulama indirilen bir merkez durumuna dönüştü adeta.

Ve burada bulunan binlerce uygulamanın kontrolü, onayı tamamen Google‘ın elinde. Hal böyle oluncada Google çoğu kez uygulamaların izinleri ile alakalı yeni güncellemeler yapmakta.

Geçtiğimiz gün yeni bir güncelleme yapan Google, Google Play mağazanın’da uygulamayı indirmeden önce uygulama izinlerini gösteren alanı değiştirerek sadece gruplar şeklinde izinleri göstermeye başladı.

Fakat bu güncelleme ile uygulamanın istediği izinleri kontrol etmek basit olsada bazı konularda risk yarattığını söylememiz doğru olur.

Google daha önce herhangi bir uygulamanın güncellemesi olduğunda izinler ile alaklı onay vermenizi istemekteydi.

Fakat yapılan bu değişiklik sonrasında Güncellenen herhangi bir uygulamayı telefonunuzda güncellerken bu izinleri tekrar değişiklik yapılmış olsa bile bunu göremeyeceksiniz.

Örnek verecek olursak, İndirmiş olduğunuz bir android uygulamasında sadece okuma izni vardı ilk indirdiğiniz de.

Fakat aradan bir süre geçtikten sonra bu uygulama sizden dosya yazma izni istediğinde bunu göremiyeceksiniz ve otomatik bir şekilde izin vermiş olacaksınız. Buda kötü uygulama hazırlayan kişiler tarafından kullanılabilir.

Bundan sonra Google Play üzerinden indirmiş olduğunuz Uygulamaları güncellerken mutlaka izinlerini kontrol edin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir