Google verilerinizi Google Fit’lede toplayacak

Google sağlık alanındaki çalışmalarına devam ediyor.

Daha öncede Fitness ve diğer sağlık uygulamaları ile ilgili haberler aldığımız Google bu kez kendi üretmiş olduğu sağlık ürünlerine ait verileri tek platform altında toplamak için Google Fit isimli ürününü geliştirmeye başladı. Hatta önümüzdeki günlerde düzenlenecek olan I/O konferansında duyurmasıda beklenmekte.

Google‘ın sağlık alanında rakiplerinden geri kalmamak için üretmeye çalıştığı sistem aslında Apple’nin geçen hafta tanıtımını yaptığı HealthKit ürünüyle benzer özellikler barındırmakta.

Fakat Google Fit ürününü API ve kurulum setiyle sağlık uygulamalarınında birleştirği kullanıcıya ait verileri paylaşım yapabilecekleri şekilde geliştirdiği öne sürülemkte.

Google‘ın bu ürünü giyebilir teknoloji ve Google’ın kendi bulut veri sistemine de entegre edebilecek şekilde hazırlandığı da söylenenler arasında.

Google’ın 2012 yılında Google Health ismini verdiği platformu kurduktan sonra kullanıcıların izinleri ile alaklı sıkıntılardan dolayı platform başarıya ulaşamamış ve kapatılmıştır.

Fakat şimdi ise giyilebilir teknolojinin biraz daha gelişmesi Google Fit’in de kullanıcılar tarafından sıklıkla kullanılacağını belirtiyor.

Google işletim sistemini kullanan lider üreticilerden Samsung’un ise kendisine ait bir sağlık platformu bulunuyor.

Google Fit’in, geçtiğimiz Mayıs sonunda piyasaya sunulan Sami adındaki bu platformun yerini alması da söz konusu olabilir.

Google’ın bu adımı ise gizlilik konusunda alevlenen tartışmaları alevlendirecek gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir