İnternet sansürüne son verecek teknoloji geliştiriliyor

The Pirate Bay‘in yeni teknolojisi, siteye erişimin asla tamamen yasaklanamayacağını ispatlıyor.

 

The Pirate Bay‘de görev alan geliştiriciler, yeni bir internet motoru üzerinde çalışıyorlar. Peer-to-peer teknolojisini kullanacak olan ve DNS gibi “klasik” sistemleri es geçmeyi planlayan yeni araç ile, internet sansürlerinin aşılması planlanıyor.

The Pirate Bay, yakın zamanda kendi tarayıcıları olan PirateBrowser‘ı yayınlayarak, kendi internet siteleri, yasaklanmış sitelere erişimi sağlamayı amaçlamıştı. İnternet tarayıcısının yapımcıları, hedeflerini biraz daha büyülterek, bir tarayıcı aracı  peer-to-peer teknolojisi ile klasik DNS‘lerden farklı DNS kullanarak, internet siteleri, yasaklı “server farm“larına ulaşımı kolaylaştırmayı düşünüyorlar.

Firma yetkililerinden konu hakkındaki sözleri “Amaç, tarayıcı benzeri bir istemci ile, engellenmiş veya el koyulmuş domainler, IP engelleri gibi sansürlerin çevresinden dolaşmak. Bunu sağlayacak olan ise, bir sitenin tüm verilerini indirilebilir, P2P veri paketlerine dönüştürmek, sonrasında bu verinin yerel olarak gözükmesi olacaktır.” şeklinde.

Anlaşıldığı kadarı ile kullanılacak olan sistem BitTorrent‘i temel alacak. Böylelikle internet sitesini “kaynaklardan” indirmek ve yerel olarak açmak mümkün olacak. İnternet sitesi, P2P ağı üzerinden yapılan güncellemeleri düzenli olarak kontrol edecek, yani internet sitesini her seferinde baştan indirmek gerekmeyecek. Tüm P2P sistemlerinde olduğu gibi bu sistemde merkez bir IP adresi bulunmayacak, veri tüm kullanıcılar arasında dağılmış olacak. Bu sayede engellenmiş sitelerin verilerine bile ulaşım mümkün olacak.

Her internet sitesi, özel bir anahtara sahip olacak,  sahte DNS sistemi doldurulacak. Site sahipleri, Bitcoin doğrulamasından geçmiş “domain” isimlerini, proje genel yayına başlamaya yakın olduğu zaman, “ilk gelen ilk alır” sistemi ile seçebilecekler.

Söylenene göre The Pirate Bay, Libtorrent, Webkit, SQlite v3 gibi açık kaynaklı teknolojiler ile  projeyi ilerletecek. Tek başına kullanılabilen araç yakın zamanda aktif olacak iken, FireFox , Chrome eklentileri üzerindeki çalışmaların devam etmekte olduğu söyleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir