İnterneti 12 milyar dolara uzaya döşeyecek

Daha önceki haberlerden bildiğimiz Google nin internet kullanıcıları için sansürsüz yapacağını biliyoruz , haberler ve dedikodular belli bir safhaya geldi Fon başkanı Peter Whitehead aldığımız bilgiler şunlar.

Bilindiği gibi devletlerin internete çeşitli şekillerde sansür koymakta, bundan memnun olmayan birçok kullanıcı yer almakta . Google da bu internet sansürününü  ortadan kaldırmak için uProxy isimli projeyi duyurması ve şimdi de uzay istasyonundan 24 uyduyu bırakacak ve bu sayede özgür internete kavuşacağız . Maliyeti 12 milyar dolarlık bir proje ve 3 senede bitirilecek.
Mediya Development Yatrım Fonu ‘nun desteği ile “CubeSat” adı verilen küçük uyduları dünyanın her yerine internetin erişeceği şekilde programlandığı belirtiliyor. Her bir uyduyu 300bin dolara fırlatacağı söyleniyor.

Özgür internete 3 yıl daha bekleyeceğiz , o zamana kadar da elimizde ki internete devam edeceğiz.

Peter Whitehead, “özgür toplumlar yaratılması adına, bağımsız haberlerin, bilginin ve tartışmalara erişimi desteklediklerini” ifade etti. Whitehead, projenin “kişisel hakların korunması için” oldukça önemli olduğunu da belirtti. Karim, bunun “üç yıllık bir sürede de yapılabileceğini ancak 12 milyar dolarlık bir yatırıma ihtiyaç olduğunu” belirterek, “Bu proje bağışlar sayesinde yürüyor. Biz uyduların yapımı ve verilerin organizasyonunu karşılayabiliriz. Projenin geri kalanı telekom devleri tarafından finanse edilirse 3 yıl içinde dünya özgür internete kavuşur” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir