Kendi alan adına sahip dünya’da ilk şehir

 Berlin, kendi internet alan adına sahip dünyada ilk şehir oluyor.

Berlin‘deki şirketler ve tüzel kişiler, 18 Mart  itibari ile, internet sitelerinin adreslerinde .berlin alan adını kullanabilecekler.

Uygulama, Berlin yerel yönetimi ile küresel internet sistemi’ni kontrol eden İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu ICANN arasında varılan anlaşmanın ardından yürürlüğe girecek.

Berlin‘in ardından aralarında Londra, Paris, New York, Johannesburg ve Nagoya‘nın da bulunduğu pek çok kentte de benzer uygulamalara gidilecek.

Londra için kullanılacak .london uzantısı Nisan ayında kullanıma gidilecek.
Bir başka büyük Avrupa kenti Viyana‘yı temsil eden .wien uzantısını taşıyan tek internet sitesi Mart ayı başından beri kullanımda. Ancak şirketlerin ve kişilerin bu alan adı için kayıt yaptırmalarına Temmuz ayından itibaren başlanacak.

Berlin‘in alan adını işletme hakkına sahip olan dotBerlin şirketinden Dirk Krischenowski “İnternet alan adları sadece .org ya da .com gibi kısaltmalar değil. Aynı zamanda bunlar tanımlayıcı ögeler” dedi ve bölgeye bağlı alan adı uzantılarının internetin kullanımında temel bir değişikliğe neden olacağını söyledi.

Berlin alan adı uzantısını kullanmak isteyenler yıllık 30-60 Euro ödemeleri gerekecek. Uygulamanın, 1 yılda, 500 bin Euro gelir getirmesi bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir