Kimin eli hangi devletin cebinde

İnternet çıkışlı bir çok eylem ve gösterinin sebebi nedir ?
Neden ? birden bire ülkeler de ki insanlar ayaklanır , onları harekete geçiren domino taşı nedir ?
Hayatların da canı sıkılıp ‘ta sokağa aniden binlerce belki bazen milyonlarca insan çıkıyor ve hükümet ‘lerini protesto yada kavga gürültü kaos çıkarıyor .
Aynı vatanın insanları birbirine NEDEN birden düşman oluyor ?. Birbirlerine silahlı saldırı yada savaş için de oluyor . Protesto yapılır , insanların bir şeyi benimsemediğini açıklayabilir , bunu anlamak kolay da, sonucu savaş olacak şekilde kaosa dönmesi neden?.
Cnnturk ‘ün haberinde bu çok iyi açıklayan haberi , gençlerimizin ve interneti kullanan kullanıcıların , çok dikkatli olmaları gerek . Çağın hastalı virüsü gibi bunu devletlerin içine hastalık olarak sokmaya çalışan , eskiden bunu topla tüfekle yaparlardı şimdi ise bunu kendi içinde ki insanlara yaptırıyor ve ekonomiyi batırıyor , onlardan kimse ölmezken sizde ne devlet kalıyor nede insan ..
Görünen o ki yasaklanan twitter ve youtube da bunun sebebinden payını aldı , devletler artık uyandı bu konular hakkında .
Küba da Amerika’nın internet yasağı var ve bunu delen bir uygulama meydana çıktı . Hızla çoğalması sebebiyle de Küba devletinin bunu fark etmesin diye ortadan kaldırıldığı bildiriliyor . Amacı ise gençleri hükemet karşıtlarını harekete geçirmek .
Joe Mcspedon… Amerikan hükümeti görevlisi. CIA ajanı hiç değil. 2010 Temmuz’unda İspanya’da, Nikaragua ve Costa Rika’dan gelen yüksek teknoloji takımıyla bir araya geldi.
Program, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı tarafından finanse ediliyor ve yönetiliyordu. Cep telefonu mesajlaşma ağı üzerine kurulu projenin ismi de hazırdı. Küba’ya has bir kuşun cıvıldamasının argo hali.

Bunun için “Zunzuneo” seçildi.
Tabi bunu yaparken bu projenin belli olmaması gerekiyordu . Kullanıcı sayısı çok artınca , fazla göze batmasın diye yavaşlatıldı .Küba hükümetinden gizlice ele geçirilen yarım milyon telefon numarası ile başlandı. Ve katılım ABD’lileri de şaşırttı. Gizli amerikan sosyal ağı kısa sürede 40 bin üyeye ulaştı. Tabii kullanıcılar bunun bir Amerikan projesi olduğunu hiçbir zaman bilemedi. Yavaşlayan uygulama yüzünden kullanıcıların şikayetleri artmış ,düzenleme yapılmadığı içinde ağ çöktü daha doğrusu ortadan kayboldu . (kaybettirilmiş)
Tabi Amerika dan bu konu hakkında herhangi bir açıklama yok. Bu gibi projeler yapılırken ajanların , yasa gereği başkanın onayını alması gerekmekte .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir