Kullanıcılar Yavaş E-Ticareti Affetmiyor

Alışveriş yapmak herkesin gereksinimi ve vazgeçilmez tutkusu. Son zamanlarda herkesin elektronik alışverişe daha fazla yönelmesi üreticileri ve pazarlama firmalarını değişik çalışmalarla müşteri çekmeye yöneltti ancak yavaş olması da göz ardı edilemeyecek nedenlere ve müşteri kaybı gibi çok büyük sorunların ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Türkiye’de de e-ticaret sitelerinin yükleme hızı ortalamaların altında seyrediyor. Bu durum arama sonuçlarında alt sıralarda kalmaktan müşteri kaybetmeye kadar birçok soruna yol açabileceği söyleniyor. Türkiye’deki e-ticaret sitelerinin yüklenme hızlarının, ‘iyi’ olarak kabul edilen 85’in altında kaldığına dikkat çekilirken, bu durumun müşteri kaybına yol açacağı da vurgulanıyor. Site yüklenme hızının düşük kalmasının arama sonuçlarındaki sıralamayı da etkilediği söyleniyor. Araştırmalar, kullanıcıların yüzde 79’unun hızından memnun kalmadıkları bir siteden tekrar alışveriş yapmadıklarını gösteriyor.

kullanicilar-yavas-e-ticareti-affetmiyor_1

Google tarafından geliştirilen ‘Page Speed Insights’ servisini kullanarak e-ticaret sitelerinin yüklenme hızlarını ölçerek, bu servis sitelerin hızlarını 0-100 arasında bir ölçekte değerlendiriyor. 85 ve üstü skor alan sitelerin hızı iyi olarak nitelendirilirken, bu skorun altında kalan sitelerin hızlandırmaya yönelik gerekli optimizasyonu mutlaka yapmaları gerekiyor.Aksi halde kullanıcılar hızından memnun kalmadıkları sitelerden alışveriş yapmayı kesiyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir