Microsoft’tan Foursquare ye destek

Son dönemlerin önemli sitelerinden biri, Microsfot‘tan hiç beklemedik bir destek aldı.

 

Lokasyon bazlı sosyal ağ uygulaması Foursquare son dönemlerde atak yaparak iş modelini daha geliştirmeye çalışıyordu. Bu amaçla, ABD’deki kullanıcıların yakındaki restoranlardan sipariş vermesini mümkün kılan yeni yemek sipariş servisini henüz devreye sokmuştu ki, uygulamanın geleceğinden umutlu olan Microsoft, bir hamle yaparak Foursquare için 15 milyon dolarlık bir fon ayırdı.

 

Microsoft parayı Foursquare‘ın hisselerini satın almak için değil, birkaç yıl boyunca Foursquare‘ın veri tabanını kullanmak için ödeyecek. Böylece Microsoft, Foursquare‘de kayıtlı 45 milyon kullanıcının lokasyon/ziyaret tercihlerine, sistemde kayıtlı mekan bilgilerine, çeşitli istatistiklere ulaşacak.

 

Aslında bu işlem, bir uygulamanın sahip olduğu kullanıcı veri tabanını reklam için üçüncü şirketlere satmasından başka bir şey değil. Ancak Microsoft yıl sonunda Foursquare‘e yaptığı yatırımı 35 milyon dolara çıkarmayı planlıyor.

 

Henüz büyük paralar kazanmayan Foursquare‘in bu desteği hem masraflarını döndürmek hem de milyarlarca dolarlık sosyal ağ olma yolunda ilerlemek için kullanacağı çok açık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir