Sosyal iletişim ağlarında ne kadar güvendesiniz

Siz siz olun internette tanımadığınız insanlarla sohbet edecekseniz başınıza nelerin geleceğini bilerek hareket edin . Facebook ve diğer sosyal iletişim araçlarından size arkadaşlık teklifi geldiğinde , her şeyinizi kaybedeceğinizi sakın unutmayın . Bilgisayardan bile anlamayan internet kullanıcıları , resimleri açarken paylaşırken gelen virüsler sayesinde bilgisayarınıza sızıp sizin tüm bilgilerinize hatta eğer kameranız ve mikrofonunuz varsa sizi kayıt edip dinleyebilir ve bundan sonra ki süreçte size şantaj yapmak gibi olaylarla karşı karşıya kalabilirsiniz . Bilgisayarınız ve diğer cihazlarınızın güvenliği için iyi derece bir Antivürüs poğramı ve cihazınıza erişimi engelleyen güvenlik duvarınızı aktiv edin veya anlayan birinden yardım alın . Çocuklarınızın eşinizin ve arkadaşlarınızın resimlerini alıp foto montajla bile size şantaja kalkılacağını unutmayın .
Facebook ta , Ankara da tanıştığı bayanlara bilgisayarlarına korsan yazılım yollayan ve onların bilgilerinden faydalanıp şantaj yaptığı öne sürülen bir kişi , dolandırıcılık ve tehtidten çok sayıda sabıkası bulunan zanlı ,90 bayandan zorla para ve cinsel ilişkiye zorladığı bildirildi.Kadınlar adına sahte hesap açıp pornografik görüntüler ekleyip onları tehdit ettiği ayrıca çocukları varsa aile ve sosyal politikalar bakanlığına ihbar yapıp “Fuhuş yapıyor. Çocuğunu elinden alın” ihbarında bulunduğu belirtildi.
Çok sayıda sabıkası bulunan 31 yaşındaki N.G, sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta tanışıp kendini işadamı, doktor ve gazeteci olarak tanıttığı kadınlarla temasa geçti. Zanlı, bilgisayarlarına casus yazılım gönderdiği kadınların kişisel bilgilerini ele geçirdi.
Birçok kadının şikayeti üzerine zanlıya tuzak kurup yakalayan emniyet ,soruşturmada ve evde bulunan deliler sayesinde tutuklanan zanlı da suçunu kabul ettiği daha öncesinden se Mit mensubu olarak kendini tanıttığı,eşi, evlenip S.Y’ye şiddet uyguladığı bunun üzerine boşanma davası açttığı ve eşine de 200 bin liralık senet imzalattığı ortaya çıktı . Haberin tamamını burdan erişebilirsiniz .
Sosyal paylaşım ağlarında birçok mağdurun olduğu ve şantaj içinde kendilerini ifade edemeyen mağdurların polise başvurmaları halinde bu sorundan kurtulacağını unutulmaması gerek . Polise başvurun ! Bu gibi sapıkları ihbar edin . Çocuklarınıza gerekli eğitimi verin , arkadaş ve yakın çevrenizi duyarlı olması için bilgilendirin .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir