Teknolojiler akıllanlıyor biz riske giriyoruz

Bilgisayar korsanlarının hedefleri olabilecek teknolojilerin bilinenleri.

 

Günlük hayatımızda birçok bilgimizi sakladığımız akıllı cihazlar, televizyonlar ve sosyal ağlar gizliliğimizi gizliliğimizi korumuyor, aksine tüm bilgilerimiz korsanların bir adım ötesinde.

 

Kişisel bilgilerimizin gizliliği teknolojinin gelişmesiyle riskler artmaya devam ediyor. Bilgisayar korsanlarının ilgisini çeken bu bilgiler, özellikle cihazların akıllanması ile daha ulaşılabilir hale geldi. Akıllı telefonlardan tabletlere, akıllı televizyonlardan sosyal ağlara kadar günlük hayatta kullanılan birçok teknoloji, kişisel bilgilerin ele geçirilmesi için en kolay cihazlar olmaya başladı. İlk akla gelen örnekler arasında akıllı telefonlar bulunuyor. Bu cihazların GPS, uygulama gibi özellikleri kullanıcıların kişisel bilgileri kolaylıkla ele geçirmesini sağlıyor. Her gün izlediğimiz akıllı televizyonlardaki kameralar kullanıcıların izlenmesini sağlarken sosyal ağlar ise kullanıcıların gizliliklerini tehlikeye atıyor.

 

AKILLI TELEFONLAR

Cihazlara yüklenen uygulamalar, kullanıcıların mesajlarına veya rehberine ulaşabiliyor.  Mesajlaşma uygulamasına izin verildiğinde mikrofonla bile görüşmelerin dinlenmesi mümkün hale gelebiliyor.

AKILLI TELEVİZYONLAR

Yeni nesil televizyonlarda bulunan kameralar, bilgisayar korsanları tarafından kolayca çalıştırılabiliyor ve evler izlenebiliyor.

SOSYAL AĞLAR

Sosyal ağlarda yapılan paylaşımlar, hükümetlerin bilgi toplamak amacıyla kullandıkları arasında . Sosyal ağlar da izin verdiğimiz uygulamalar kullanıcılar hakkındaki bilgilerin üçüncü sahışların eline geçmesini sağlıyor.

ARAMA MOTORLARI

Reklamverenlere daha doğru bilgi sunmak isteyen arama motorları şirketleri, kullanıcıların aramalarını kaydediyor. Reklam karşılığında şirketlere satılan bilgiler kullanıcıların mahremiyetleri elinden alınabiliyor.

WEB TARAYICILARI

Kullanıcıların hangi sitelere girdiği, hangi şifreleri kullandığı gibi bilgileri web tarayıcılarında tutuluyor. Web geçmişinin sıklıkla temizlenmesi gerekiyor.

İNTERNET SAĞLAYICILARI

İnternet abonelerinin girdiği siteler, indirdikleri fotoğraflar veya belgeler servis sağlayıcı şirketler tarafından tespit edilebiliyor. Bu bilgiler her ne kadar suça karışan aboneleri yakalamaya yönelik olsada son dönemlerde reklam gösterimi için de kullanılabiliyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir