Türk Telekom erişim rekoru kırdı.

Türk Telekom un açıklamasına göre, bir çift fiber kablo bağlantısı üzerinden saniyede 8 Terabit veri aktarımı gerçekleştirerek bu alanda erişim rekoru kırarken, bu başarı Guinness tarafından tescil edildi.

 

Saniyede 8 Terabit veri aktarımı, 1830 Photonic Service Switch (PSS) ürünü üzerinde 100G optik teknolojisi ile Alcatel-Lucent tarafından sağlandı.

 

Yüksek çözünürlüklü video akışı, web erişimi ve bulut hizmetlerinin ortaya çıkarttığı fazla bant genişliği talebini karşılamak için tasarlanan Alcatel-Lucent 100G teknolojisi, optik transmisyon şebekelerinde olağanüstü performans, esneklik,  güvenilirlik sunarken, çevreye duyarlı özellikleri ile öne çıkıyor.

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Telekom Operasyon Başkanı Memet Atalay, Türk Telekom’un fiber teknolojisindeki deneyiminin 1980’li yıllara kadar uzandığını 2013 yılında hız verilen fiber dönüşümü yatırımları sayesinde Türkiye‘nin internet altyapısının büyük performans, kapasite artışı kaydettiğini belirtti.

 

Türk Telekom‘un dünyada 8 Terabit/s bağlantı hızına erişen ilk şirket olduğunu ifade eden Atalay, şunları kaydetti:

 

Şebekemizi bulut bilişimden bireysel, kurumsal ihtiyaçlara, müşterilerimizin giderek artan taleplerini bugün ve gelecekte rahatlıkla karşılayabilecek şekilde, dünyanın üstün fiber optik teknolojileri ile güçlendiriyoruz. Ulaştığımız 8 Terabit/s veri aktarım hızının titiz bir değerlendirme süreci sonunda Guinness tarafından tescil edilmesi, sektörümüz ve ülkemiz açısından çok önemli gelişmedir.

 

Guinness Dünya Rekoru sertifikası dünyada halen fiber optik kablo alanında ticari ortamda kullanımda olan eşit ya da daha yüksek bir kapasite olmadığı tescillenmiş oldu.

 

Guinness tescilinde saniyede 8 Terabit’lik veri aktarım kapasitesinin çift fiber optik bağlantı üzerinden ticari alandaki bir uygulama olduğu ve laboratuvar denemesi, prototip veya konsept niteliğinde olmadığı özellikle vurgulanıyor.

 

Türk Telekom‘un eriştiği 8 Terabit/s veri aktarım hızının Guinness tarafından tescili sürecinde yapılan teknik ölçümler Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından sertifikalandırılmış, ağ testi, ölçümü yeteneğine sahip bağımsız bir kuruluş tarafından gerçekleştirildi. Test süreci Türk Telekom‘un Ankara Ulus ve İstanbul Acıbadem’deki merkezleri arasında gerçekleştirildi.

 

Alcatel Lucent Türkiye-Azerbaycan Başkanı Cenk Kıvılcım, konuyla ilgili şunları kaydetti.

 

Türk Telekom ile beraber gerçekleştirilen Guinness Dünya Rekoru başarısı, fiber optik iletişiminde süregelen liderliğimizin bir göstergesidir. Yüksek çözünürlüklü görüntü akışı hizmetlerdeki tüketici talebi gittikçe artmakta, Türk Telekom gibi lider operatörler Alcatel-Lucent ile çalışarak talebi karşılamak için sürekli yenilik yapmaktadırlar. Biz de bu mücadelede yer alabilmek için 100G optik uyumlu teknolojimizin kapasitesini devamlı olarak yenilemekteyiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir