Türkçe video klipler YouTube’dan kaldırılacak

MSG telif hakları nedeniyle tüm Türkçe video kliplerin YouTube’dan çıkartılacağını açıkladı.

 

Tarkan, Gülşen, Sezen Aksu, Yalın gibi ünlü sanatçının üyesi olduğu MSG, korsan yayın yapan Youtube‘da Türkçe video klipleri kaldırtma kararı aldı. Artık video klipler Youtube‘da yayınlanmayacak.

Youtube‘un kurulduğu 2007 yılından beri Türkiye’de faaliyette olmasına rağmen, müzik eser sahiplerine herhangi bir bedel ödemediğini belirten MSG (Müzik Eseri Sahipleri Meslek Birliği Grubu) “Youtube korsan olarak yayınlarını sürdürmektedir.” dedi

MSG’nin açıklaması:

“Son bir yılda MSG‘nin girişimleriyle, Youtube‘la müzakereler başlatılmış ancak aradan 1 yıl geçmesine rağmen Youtube‘un uzlaşmaz tutumu, bedava kullanmaya devam etmesi nedeniyle MSG hukuki yollara başvurmak zorunda kalmıştır. Youtube‘un resmi kanallarında 4 milyardan fazla izlenen eserler tıklanmış, herhangi bir gelir elde edilememiştir. Eser Sahibi Meslek Birlikleri tarifesine göre bir dinlenmenin bedeli 0,009 tl’dir.Bunun totaldeki eser sahiplerine zararı 36 Milyon TL’dir.

Youtube ise yaptığı açıklamalarda ”Biz Türkiye’de müzik eserlerini izletiyorum ama reklam almadığım için telif ödemem” diyor. Diğer ülkelerde telif hakkı ödemesine rağmen Türkiye‘de telif ödemeleri gözardı edilmiş, korsan yayına devam etmiştir.

Yapılan görüşmelerde eser sahibi meslek Birliği MSG 01.01.2013’ü bir milat kabul edip, bundan sonraki dönem için telif talep etmiş, Youtube ise bunu bile ödemekten kaçınmıştır. Aynı durum yapımcılar yönünden de geçerlidir.”

Ayrıca, eser sahipleri meslek birliği MSG TURKCELL, TTNET, ITUNES, AVEA, FİZZY, DEEZER, SPOTİFY ile anlaşarak teliflerini toplamakta, üyelerine dağıtmaktadır. Ama Youtube‘un uzlaşmaz tutumu karşısında telif ödeyen yukarıda adları yazılı kullanıcılar için haksız rekabet ortamı olmuştur. Youtube‘un bedava ve hiçbir hak ödemeden adeta korsan olarak yaptığı bu yayına, tüm bireysel kullanıcılar farkında olmadan yönelmekte, böylelikle telifini ödeyen dijital platformlar zarara uğratılmaktadır.

145 bin şarkı 11.000 üyesi olan MSG ve Youtube arasında Hukuksal süreç sürmektedir ve kaçınılmazdır. Tarkan, Sezen Aksu, Gripin, Sinan Akçıl, Soner Sarıkabadayı, Kenan Doğulu, Gülşen gibi birçok ünlü sanatçının üyesi olduğu MSG‘nin 145 bin videosu Youtube‘dan kaldırılamaya başlanmıştır.

 

 

cnnturk

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir