TURKCELL 4G, K.K.T.C ‘DE

Turkcell, 4G teknolojisini Türkiye’nin ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) taşıdı.

Turkcell açıklamasına göre; Kuzey Kıbrıslılar kurulacak test donanımları sayesinde saniyede 150 Mbps’e varan 4G mobil internet hızını deneyimleme şansı bulacak.

Kuzey Kıbrıs Turkcell’in başlattığı 4G testi sürecinde, Lefkoşa, Girne ve Gazimağusa’daki 4 farklı Turkcell İletişim Merkezi’nde 4G sinyali sağlanacak. Teknoloji severler, test süreci boyunca deneyim noktalarının yanı sıra Turkcell Teknoloji Tırı’nın gezdiği kapsama noktalarında 4G hızında film indirme ve internet üzerinden oyun oynama fırsatı bulabilecek. Dileyenler 4G teknolojisiyle ilgili, özel eğitilmiş teknoloji uzmanları tarafından bilgilendirilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca, Turkcell olarak KKTC’yi, 3G’de olduğu gibi 4G ile de ilk kez buluşturmanın gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek, KKTC’deki müşterilerini her zaman olduğu gibi son teknolojiyle buluşturmaya devam ettiklerini kaydetti.

Karaatmaca, bu kapsamda Kuzey Kıbrıslı teknoloji meraklılarının 4G hızını birebir deneyimleme şansı bulacağını aktararak, “4G hızını merak edenleri iletişim merkezlerimize bekliyoruz. Kuzey Kıbrıs Turkcell müşterilerimize her zaman en yeni teknolojileri sunuyoruz. Bugüne kadar yaptığımız yatırımlar sayesinde 3G’de olduğu gibi 4G’ye geçiş konusunda da alt yapımız hazır diyebiliriz” değerlendirmelerini yaptı.

Açıklamada yer alan bilgilere göre Turkcell, müşterilerine en iyi kalitede 3G hizmeti sunmak için bugüne kadar yaptığı yatırımlar sonucunda elde ettiği altyapı gücünü, paralel teknolojileri deneyimlemek için başlattığı çalışmalara da yansıttı. Kurum 2009 yılında Ericsson iş birliğiyle gerçekleştirdiği Türkiye’nin ilk LTE testinde, laboratuvar ortamında 170 Mbps hıza ulaşılmıştı.

Turkcell, iş ortağı Ericsson’la 2012 yılında İstanbul’un Kartal ve Maltepe semtleri arasındaki 3,3 kilometrelik bir alanda LTE şebekesi üzerinden verilebilecek servisleri test etmişti. Geçen temmuz ayında ise 4G hızı Turkcell teknolojisi ve Huawei’nin teknik desteğiyle laboratuvar ortamında denendi ve 900 Mbps’e varan hızlar ölçülerek Türkiye’nin hız rekoru kırıldı.

 

k.AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir