Twitter Kullanımı Türkiye` de En Ön Sırada

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın araştırmasına göre Twitter kullanım oranlarında Türkiye’nin dünya birincisi olduğu ortaya çıktı. Türkiye’de her 3 internet kullanıcısından birinin Twitter hesabı bulunduğu açıklandı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yaptırdığı Gençlik ve Sosyal Medya Araştırma Raporu’nda çarpıcı verilere ulaşıldı. Araştırmaya göre ülkelerin internet kullancı sayısı bakımından Türkiye, yüz­de 31 kullanım oranıyla birinci sırada yer alıyor. Türkiye’yi yüzde 29,7 ile Japonya ve yüzde 29,1 ile de Hollanda takip ediyor.

GENÇLER FARKLI GÖRÜŞLERİ TAKİP EDİYOR

12 ayrı bölgede 15-29 yaş arası gençlere yönelik yapılan araştırmaya göre gençlerin yüzde 42’si farklı düşüncelere sahip olan kişileri takip ettiğini ifade etti.

EN ÖNEMLİ KONU ÖZGÜRLÜK

Araştırmada gençlerin yüzde 37’si için sosyal medyada en önemli konunun özgürlük olduğu ortaya çıktı. Ayrıca, kullanıcılar sosyal medyayı politik ve toplumsal bir platform olarak görüyor. Kullanıcıların yüzde 56’sı sosyal medyanın kitleleri harekete geçirme gücü olduğunu düşünüyor.

GELENEKSEL MEDYAYA ALTERNATİF

Son aylarda kamuoyunda sıkça tartışılan geleneksel medyanın rolü de araştırmada incelendi. Gençlerin yüzde 55’i, sosyal medyanın sadece eğlence değil aynı zamanda, geleneksel medyanın alternatifi olduğuna inanıyor. Araştırmada sosyal medyayı gençlerin yüzde 51’i gündemi takip etme, yüzde 47’si ise eğitimöğretim araştırması yapmak için kullandığını açıkladı.

EGE BİLGİSAYARDAN, DOĞU KAFEDEN BAĞLANIYOR

Araştırma sonuçlarında, sosyal medyaya Ege Bölgesi’nde, evde dizüstü bilgisayardan; Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’ndeyse internet kafelerden girildiği ortaya çıktı.

Bugün..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir