Veri Kullanımı Son Dört Senede 54 Kat Daha Arttı

Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Elönü,Turkcell’in sorumluluklarının farkında olduğunu belirtirken,son 6 yılda altyapı ve Ar-Ge çalışmalarına 9 milyar TL üzerinde yatırım yaptıklarını açıkladı.

Mobil internet kullanımının yaygınlaşmasıyla veri kullanımında da büyük bir artış gözleniyor. Aynı zamanda gelişen teknoloji ile beraber mobil hız da büyük önem kazanıyor. Turkcell’in verilerine göre 3G’de 4 yıl içerisinde kişi başına veri kullanımı 54 kat artış gösterdi. Buna karşılık birim fiyat yüzde 95 oranında düştü.

Küresel rekabette bir adım öne geçmenin temel koşulu olarak gösterilen dijital altyapı konusunda önemli adımlar atılıyor. Dünyanın önce gelen eğitim kurumlarından INSEAD’ın hazırladığı rapora göre Türkiye, GSM şebeke kapsamasında dünya lideri konumunda. Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Elönü de bir teknoloji şirketi olarak kendi sorumluluklarının farkında olduklarını belirtip, “Türkiye’de mobil teknoloji, altyapı ve Ar-Ge’ye son 6 yılda 9 milyar TL’nin üzerinde yatırım yaptık.” dedi.

Mobil internet kullanımının yaygınlaşmasıyla veri kullanımında da büyük bir artış gerçekleşiyor. Aynı zamanda gelişen teknoloji ile beraber mobil hız da büyük önem kazanıyor. Turkcell’in verilerine göre 3G’de 4 yıl içerisinde kişi başına data kullanımı 54 kat arttı. Buna rağmen birim fiyat yüzde 95 oranında düştü. Bu hedeflere paralel olarak 3G’den bir sonraki mobil iletişim teknolojisi olan LTE Advanced için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Bülent Elönü, gerçekleştirdikleri testlerde 900 Mbps’e varan hızlara ulaşarak Türkiye’nin hız rekorunu kırdıklarını aktardı. İletişim ve teknoloji şirketi Turkcell’in sorumluluklarının farkında olduğunu belirten Elönü, son 6 yılda altyapı ve Ar-Ge çalışmalarına 9 milyar TL üzerinde yatırım yaptıkları bilgisini verdi. Elönü, “Şebekemize yaptığımız tüm bu yatırımlar, Turkcell’lilere kaliteli iletişim ve internet hızı olarak dönüyor ve müşterilerimizin her an her yerde Turkcell farkını yaşayabilmesini sağlıyor. 3G şebekemizin kurulumuna başladığımız ilk günden beri müşterilerimize yüksek kapasiteyle hizmet vermeyi öngördük. 3G şebekemizin tamamını Çift Taşıyıcı internet teknolojisiyle yenileyerek mobil internet hızımızı ikiye katladık ve 43,2 Mbps’ye varan hızlara çıkardık.” diyerek sözlerini sürdürdü. Mobil internette hız çıtasının her gün yükseldiği bir dönemde teknoloji elçiliği yaptıklarını dile getiren Elönü, “Türkiye’nin ilk LTE testini gerçekleştirdiğimiz ve dünya ölçeğinde başarı elde ettiğimiz 2009 yılından bu yana yaptığımız çalışmalar ve hazırlıklarla 4G için teknoloji elçisi olduğumuzu gururla söyleyebiliriz.” dedi.

Nüfusu 500’ün altında ve mobil kapsama alanında bulunmayan bin 799 yerleşim yerine altyapı kurulması projesi hakkında da konuşan Bülent Elönü, “Bu proje için açılan ihalede Turkcell, en düşük teklifi verdi ve görevi üstlenmeye hak kazandı. 12 Ekim tarihinde eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Binali Yıldırım’ın katılımıyla, projemiz kapsamında ilk kapsama törenimizi Gümüşhane’nin Kelkit ilçesine bağlı Çambaşı köyünde gerçekleştirdik.” şeklinde konuştu. Altyapı yatırımına önem verdiklerini ve kriz dönemlerinde bile yatırımlarını azaltmadıklarını dile getiren Elönü, “Bu sayede bugün toplam iletişim ünitesi sayımız 35.000’i aşmış durumda. Türkiye nüfusunun yüzde 99,4’ünü kapsıyoruz. Bakanlık önderliğinde gerçekleştirdiğimiz bu proje tamamlandığında bin 799 yerleşim yerinde yaklaşık 300 bin insanımızı daha ‘ulaşılabilir’ hale getireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak:zaman

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir