YouTube mahkeme yasağı şoku yaşadı

Dün akşam saatlerinde YouTube UyduNet ile TurkNet üzerinden mahkeme kararıyla kapatıldı. TTNET ile SuperOnline’de herhangi bir erişim sorunu olmazken, TurkNet ile UyduNet’teki yasak kararı sabah saatlerinde kalktı. Mahkemenin YouTube’u yasaklamasının nedeniyse Vimeo’nun kapatılmasına neden olan ve ne olduğu açıklanmayan bir videoydu.

 

YouTube‘a dün erişmeye çalışan Turknet ile Uydunet kullanıcıları şok yaşadı;  YouTube sayfasının yerine ‘Bu sayfa mahkeme kararıyla engellenmiştir’ mesajı yer alıyordu. Siteye saatlerce erişim sağlanamazken haberin yazıldığı TSİ 11.49 sularında YouTube yasağı tamamen kalkmış oldu.

BİR KAPANDI BİR AÇILDI

Twitter’da kullanıcılar şikayetlerinin artması üzerine, dün akşam saatlerinde TurkNet’in çağrı merkezine ulaştık. TurkNet çağrı merkezinin konuyla ilgili yaptığı açıklamada sitenin mahkeme kararıyla yasaklı olduğu, bazı TurkNet kullanıcılarının hala YouTube’a girebildiği; ancak iki hafta içinde tüm kullanıcıların YouTube’a olan erişiminin kapatılacağı kaydedildi.

UyduNet’in çağrı merkezinden ise daha farklı bir açıklama geldi. Mahkeme kararının gün içinde alındığını ve gün sonuna doğru yasağın kalktığını dile getiren çağrı merkezi yetkilileri YouTube’a gün içinde erişimin sağlanamadığını doğrularken, akşam saatlerinde erişim probleminin ortadan kalktığını dile getirdiler.

youtube-yasak

—————————————————————————————————————————–

YOUTUBE NEDEN YASAKLANDI

Perşembe günü video sitelerinde yayınlanan bir video için mahkeme kararı çıkarıldı. Bu karar Cuma akşamı günü video paylaşım sitelerine bildirildi. Vimeo söz konusu videoyu engelleyemediği için cuma akşamı kapatıldı. Google Türkiye ise söz konusu videonun gizli kamerayla çekildiği için kaldırılması kararını verdi. Ancak TurkNet ile UyduNet, dün gece videonun kaldırılmasına rağmen mahkeme kararını dikkate alarak YouTube’u kapattı. Başka bir deyişle dün gece YouTube’a sadece TurkNet ile UyduNet aboneleri ulaşamadı. Ancak TTNET, Superonline ile diğer internet servis sağlayıcıları, söz konusu videonun kaldırılmasından dolayı YouTube’a erişimi engellemedi. Harekete geçen Google Türkiye yetkilileri, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile iletişime geçerek TurkNet ile UyduNet abonelerinin YouTube erişebilmeleri için gerekli izinleri aldı ve bu sabah itibariyle YouTube‘a TurkNet ile Uydunet üzerinden erişim sağlanabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir