Kıbrıs Türk Fotoğrafçılık Tarihçesi

İsmail Veli tarafından kaleme alınmıştır

Kıbrıs’ta fotoğrafçılık tarihinin Batı standartlarına göre nispeten yenidir.

Böyle bir makale, hatta yakın bu önemli mesleği kapsamlı bir öyküsü gelemiyorum.

Isim John Thompson, JP Foscolos, Charles & Leopold Glazner, Mangoyan ve Avedisyan gibi ünlü fotoğrafçıların çoğu sadece bir kaçı bile Kıbrıslı değildi.

Oysa bu büyük fotoğrafçılar tarafından çekilen görüntülerin çoğu

Ahmet Şevki Fotoğraf 1878

photo-by-ahmet-sevki

———————————————————————————————
1900’lerde iyi eski Kıbrıslı fotoğraf çok severler bilinen, ancak daha az ne olmayan Kıbrıslı bilinmektedir? Aslında Türkler kendilerini sık sık birbirlerinin fotoğrafçıların az şey biliyor ve genellikle kendi toplum üzerinde konsantre olduğunu söylemek muhtemelen adil. Benim favori Kıbrıs fotoğrafçılarından biri birkaç kalitesinde uyumlu olduğundan bize 1950’lerin görüntülerini bıraktı Rene Wideson olduğunu.

Kıbrıs’ın ilk kaydedilen fotoğraf görüntüler aslında Lois De Clercq, Haçlı Kaleler tarihini incelemek için 1859-1860 Emmanuel Guillaume-Rey ile Kıbrıs’ı ziyaret bir Fransız tarafından alındı. Sadece 3 Bu görüntülerin bulunduğu bilinmektedir. Kiti, Larnaka köyünde Panaya Anghelostiki Kilisesi. Mağusa’da Osmanlı çeşme ve Lefkoşa’da Sultan Mahmut Kütüphanesi. Kıbrıslı fotoğrafçılık tarihinin 1859-1860 yılında başladığını söylemek dolayısıyla güvenlidir. O tekme Kıbrıs’ta fotoğraf kurmak için gerçek bir itme başladı ancak 1878 yılında Kıbrıs John Thompsons görüntüleri bulunuyor.

Kıbrıs Türk Fotoğraf öncüsü, Ahmet Şevki ilk olarak 1887 yılında başladı. 1899 yılında o fotoğraf tekniklerini öğretti kime İsmet Hanım’la evlendi. Bunlar amatör olarak birlikte çalışmaya devam

cemaliye-salahi-bakkal-1927

————————————————————————————

onlar bir meslek haline döndü 1900’lerin başlarında kadar bazen fotoğrafçılar. Onlar 1900’lerin başlarında bizi yapmamışlar görüntüleri kendi meslekte sevgi ve özveri vasiyetname vardır. Ahmet Burhanettin, Foto Necdet & Fevzi Akarsu gibi diğerleri yakında izledi. 1940 ve 1950’lerde birçok fotoğrafçılar çoğumuz yakınları ve köy toplantılar erken fotoğrafları ne için, almak için köyden köye gitti. Kıbrıs’tan 1950-60’larda göç hazırlanıyor Birçok Kıbrıslı genellikle sadece birkaç isim için Foto Faik, Foto Süleyman ‘Polili’, Foto Yıldız’ın, Foto Işık ve Atlas gibi stüdyolar ev isimler oldu ana kasaba gideceğini. Kıbrıs’ta pek bir aile ana kasaba çevresinde noktalı bu stüdyoları katılmadı. Biz haklı yabancı fotoğrafçılar ve Fanis Parpairis, George Hadjichristou ‘Vatiliotis’, Felix Yiaxis ve Andreas Nikolaydes’in gibi çok büyük Rum fotoğrafçıların etkisi hakkında konuşabilirsiniz Yani, yine sadece birkaç isim, bize içeren yetenek çeşitliliği kucaklamak izin Bizim geçmişte görüntüleri katkıda birçok TCs.

Kıbrıslılar, en azından üzerinde anlaşabileceği bir şey varsa, fotoğrafik görüntülerin katkısı gelecek kuşaklar için yakalanan Adası’nda yetenek çeşitliliği bir yönü vardır bu. Uzun yaşamak olabilir.

Ahmet Şevki bey in fotoğraflarına gitmek için TIKLAYINIZ

yazının kaynağı : cyprusscene

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir