Akıllı alış veriş yapmakta ne kadar iyiyiz

Teknolojik bir mağazaya girdim ,aklımda bir tablet alıp çıkmak vardı . Girişte itibaren bir müzik ki kulaklarımı zorlayan bir sesle içeri girdim .İnsanlar doluşmuş ,her bir aleti evirip çeviriyor , aslında alacağından değil çoğu merakını tatmin ediyor. Bazı müşteriler kıyas yapıyor ve bazısı da alamayacağı için hayıflanıyor .
Tablet bölümündeyim ,ucuz kullanışlı bir tablet arıyorum . Ses volüm ü yüksek ve pop müzik , şimdi orta yerde insanın dans edip hoplayıp zıplaması geliyor .Çalışanlar yardımcı olmaya çalışıyor ,en kaliteli en pahalısını gösteriyorlar , bakınacağım diyorum ve onları başımdan savıyorum. Bir tablet almak ne kadar zor olabilir ki? diye düşünürken kendimi reyonda dönüp durduğumu fark ettim . Hepsi güzel hepsi değişik ama bütçemin üstünde bulunca vazgeçmek üzereyken, iki gencin bir tableti alıp incelediğini gördüm çaktırmadan yaklaştım kulak misafiri oldum .
“Kan ki bu para yeter mi ,kart var mı?”dedi zayıf olan genç delikanlı. diğeri sırıttı “Babam vermedi ,haçlığın la al dedi ,bu tablet en ucuzu ama maalesef yetmiyor elimdeki para”dedi ve tableti yerine koydular ve oradan uzaklaştılar.
Bende elime aldım baktım tam bana göre , yani keseye göre ve özellikleri de fena sayılmazdı .Tablet 10,1 inch tam göz zevkime göre de iyi sayılırdı ,şimdi buna kılıf ,fare,kalemde şartı .Bir baktım ki malzemeler tabletin fiyatının üstüne çıktı .Mecbur sadece tableti aldım kasada parayı vereceğim ,sırada ki gençleri gördüm , yine konuşuyorlar . “Kan ki Ali telefon etti vatan bilgisayara gel istediğin fiyatta var diyor ,oraya gidelim burası çok kazık ya !” dedi eline aldığı bir iki parçayı kasiyere bırakıp vazgeçtiğini söyleyip ikisi de çıkıp gitti. Bende çaktırmadan tableti bıraktım ,kendi kendime sırıtarak kazık mazık para yok ki diye geçirdim içimden para olunca insan pek aldırmıyor ,olmayınca da kılı kırk yaratıyor öyle alıyoruz ürünü.
O günü tableti aldım , yolda eve gidene kadarda onu inceledim . Masaüstü bilgisayarımı görünce tablet bana pekte iç açıcı gelmedi .Belki dışarda felan ve oyun oynarken ama diğer yönlerden yavaş geldi . Emektar masa üstüm daha hızlı ve ellerimi koyabileceğim masam ,elimle tutabileceğim farem ve klavyem .Parmaklarla tek tek tık tık dokunmak pekte iç açıcı değil yani.Çok fazla teknoli araç çıkınca bizde alıyoruz, eskisine alışana kadar yenisi çıkıyor , dandik oluveriyor diğeri . Teknoloji eskiyince marka olarak ,ucuz yeni alınca pahalı oluyor . Parası olmayanlar ya taksit yapacak ki oda kalktı telefonda ,ve daha az taksit imkanı var artık .Bütçene göre harcamak gerekiyor ,çağa ayak uydurmaya kalkarsak hızı ve parasına yetişemiyorsunuz. Doğru zaman ve bütçeyle doğru alışveriş yapmalıyız .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir