Lenovo Sony’nin Bilgisayar Bölümünü Satın Aldı

Son günlerde Sony‘nin PC bölümünün satışa çıkarılacağına dair dedikodular geliyordu.

 

Hatta yine son dönemde adını sıklıkla duyduğumuz Lenovo‘nun, Motorola‘nın ardından Sony‘nin Vaio PC bölümünü satın alacağına dair dedikodular gelmişti.

 

Sony ise, birçok seçenek üzerinde çalıştıklarını, ancak Lenovo ile satış anlaşması üzerine görüştüklerinin doğru olmadığını dile getirmişti. Nikkei sitesinin belirttiğine göre Sony, satış işlemleri için ortak bir çalışmaya girdi, Vaio PC bölümünü en kısa zamanda elden çıkarmayı planlıyor. Satışın 391 ile 489 milyon dolar arasında bir fiyata gerçekleşebileceği tahmin ediliyor.

 

  Sony‘nin Vaio markası, 1996 yılından beri hayatımızda, yıllardır en dikkat çekici bilgisayar markalarından bir tanesi. Ancak özellikle akıllı telefonların gelişmesi ile birlikte son yıllarda satışlarda yaşanan düşüşler, Sony‘yi de etkiledi. Amerikalı araştırma firması IDC’nin verilerine göre Sony, 2013 yılının ocak ayı ile eylül ayı arasındaki dönemde, dünya çapında %1.9’luk PC pazar payıyla dokuzuncu sırada yer alıyor.

 

Sony‘nin PC tarafında şu an bin kadar personel bulunuyor, satış gerçekleşirse personele ne olacağı merak konusu. Peki Sony, PC bölümünü neden mi satıyor? Çünkü giderek azalan pazar payıyla meşgul olmak yerine, buradan gelecek para ila mobil tarafa daha fazla odaklanmak, akıllı telefon pazarında daha iyi işler yapmak istiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir