Candy Crush taki büyük tehlike

   Telefon, tabletlerde ve bilgisayarda, Facebook üzerinden ücretsiz olarak oynanabilen Candy Crush şimdiye dek tüm dünyada 500 milyon kez indirildi.

 

 

İngiltere’de oyun araştırmacıları, Candy Crush benzeri online oyunlar ın çocukları kumar bağımlılığına ittiği konusunda uyarıda bulundu. Konuyla ilgili hazırlanan raporda para içermese bile bu  oyunların, çocuklar ve gençlerde uzun vadede büyük problemlere neden olabileceğini söyledi.

İngiliz Times gazetesi ne konuşan İngiltere’deki Nottingham Trent Üniversitesi Uluslararası Oyun Araştırmaları Merkezi Başkanı Mark Griffiths “İnternette para kullanmadan kumar benzeri oyunlar oynamak kumar bağımlılığına giden yolda ilk adım olarak görülebilir. Bu oyunlarda kazanan kişiler ‘Ya parasına oynasaydım’ diye düşünmeye başlar” dedi.

Griffiths, internette parasız oynabilen pokerbingo, rulet gibi oyunların yanı sıra zararsız görünen Candy Crush‘ın da bu kategoriye girebileceğini iddia ederken, şunları söyledi:

ÇİKOLATA BENZETMESİ

Candy Crush çikolataya benzetilebilir. Bir kutu çikolatayı elinize aldığınızda bir parça yiyeceğim dersiniz ama tüm kutuyu bitirmeden duramazsınız. Candy Crush oynarken de 15 dakika oynayacağım dersiniz ancak 4.5 saat oyunun başından kalkamazsınız.

Bedava oyunların aynı uyuşturucu gibi pazarlandığını söyleyen Griffiths, “Uyuşturucu satıcıları kurbanlarına önce biraz bedava mal vererek onları bağımlı yapar” diye ekledi. Araştırmacı özellikle arayüzünde çocukların ilgisini çekebilecek animasyon karakterler bulunan oyunların tehlike yarattığını söylerken Bu oyunların çocukların ilgilisini çekecek şekilde tasarlanması engellenmeli diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir