2 milyonla oyunun yeni galibi

  Geçen yıl teknolojide oyunun galibinin tabletler olduğunu söyleyen Index Grup CEO’su Erol Bilecik, “Tablet PC, 2013’ü 2 milyon adetle kapattı. Tablette büyüme üç katı buluyor” dedi.

Teknoloji sektöründe dağıtıcı olarak faaliyet gösteren Index Grup’un CEO’su Erol Bilecik, 2013’ün teknoloji sektöründe taşların oturduğu ve soruların cevaplarının bulunduğu yıl olduğunu söyledi. Tabletlerin oyunun galibi olduğunu dile getiren Bilecik,  Teknolojide eğlence, eğitim iş hayatı olmak üzere üç ana kulvar var.

Eğlence dünyasında tablet öne çıktı. Eğitimde notebook kullanımı yoğunluklu olsa da tablete yolculuk olacak. FATİH Projesi önemli etken. Ayrıca insanlar sadece telefon değil, akıllı cep telefonu kullanmak istediklerine karar vermiş durumda dedi.

Penetrasyon yüzde 50’de
Bilecik, tabletin geometrik bir şekilde üç-dört kat denilebilecek şekilde büyüdüğüne de dikkat çekerek, “2013’ü, 2 milyon tablet satışıyla kapattık. Geçen yıl bu rakam 1.2 milyon adetti. Dizüstü ve masa üstü bilgisayarda ise rakamlar aynı seyrediyor. 3.5 milyon adet satış rakamı aynı kalıyor. Cep telefonunda ise 10 milyon adetlik pazarın yüzde 35-40’ı akıllı telefon a kaymış durumda” diye konuştu.

Datagate, Neteks, Neotech, Infin, Artım, Teklos, Homend ve Despec firmalarını bünyesinde bulunduran Index Grup’un CEO’su Bilecik, Türkiye’de bilgisayar penetrasyonunun da henüz yüzde 50’lerde olduğunu aktardı. Bilecik, şunları söyledi: “Avrupa ortalamasına ve gelişmiş ülkelere bakılınca bilgisayar penetrasyonu yüzde 65’lerde. Bu da önümüzde yüzde 10-15’lik daha gidilecek alan olduğunu gösteriyor.” Bilecik, Apple’la iPhone için kontrat imzaladıklarını da anımsattı.

Ses komutu öne çıkacak
Teknolojide trendlerini de değerlendiren Erol Bilecik, “Mobili gelecek 3-5 yılda giyilebilir teknolojide göreceğiz. Ses komutunun yaygın olduğu teknolojiler olacak. Ses teknolojide daha fazla kullanılacak. Özellikle çeviri teknolojileri gelişecek. Çince konuşan bir Çinliyle, Türkçe konuşan bir Türk birbirlerini anlayacak. Bu hayatı kolaylaştıracak” dedi.

‘Tekno-market’ çok oyuncuyu kaldırmaz
Erol Bilecik, Türkiye’de bilişim teknolojileri pazarının büyüklüğünün 7 milyar dolar olduğunu anımsattı. Bilecik, “Pazarın sadece 3.8 milyar doları da donanım. Ortada büyük pazar yoksa ve teknoloji perakendesinin dünyadaki bütün oyuncuları bu pazara girerse ister istemez konsolidasyon olur. Pazarın büyüklüğü 20-25 milyar doları bulana kadar sektörde başka oyuncuya gerek olmaz” dedi. Sektörde birkaç satın alma daha olabileceğini de dile getiren Bilecik, “Şu anki oyuncular bu büyüklüğü kaldırabilir.  Perakendenin sağlıklı büyümesi gerekir. Arz talep oturana kadar konsolidasyon devam eder” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir