2014 yılında kimin tableti kazanacak

Araştırma firması Canalys‘in yaptığı çalışmaya göre, 2014 tabletler için heyecan verici yıl olacak.

Tabletlerin PC piyasasında yüzde 50 oranına ulaşması beklenirken sene içinde 285 milyon adet tablet satılması bekleniyor. Bu rakamın 2017’de 396 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

 

Tabletlerin başarısı aslında 2013 yılında başladı. 2013’ün üçüncü çeyreğinde tabletlerin satış oranı PC piyasasında yüzde 40’a kadar yükseldi. Canalys‘e göre bu gelişim 2014’te de devam edecek. Bu yükselişin lokomotifinin ise Android olacağı düşünülüyor. Tahminlere göre, satılacak tabletlerin yüzde 65’i Android tabanlı olacak.

Android‘in bu başarısına ve iPad‘lerin kan kaybetmesine rağmen, tablet pazarındaki paranın kaymağını yiyen firma yine Apple olacak; zira Android tabletleri çok sayıda firma üretirken, piyasanın yüzde 35’ine hakim olan iPad‘lerin tüm kazancı Apple‘ın hanesine yazılıyor. Ancak Samsung da, yüksek Android tablet satış sayısı sebebiyle, tablet piyasasından para kazanabilen nadir Android üreticilerinden biri olarak göze çarpıyor.

Bu sırada Acer, Asus, Lenovo ve Hewlett-Packard da tablet piyasasında varlığını hissettirecek markalar arasında sayılıyor. 2014 içinde Microsoft‘un da satın aldığı Nokia sürpriz tabletler piyasaya çıkaracağı kesin gibi. Ancak Microsoft‘un pazara nasıl bir etki yapacağı şu an için kestirilemiyor. Microsoft‘un değişecek olan başkanının göreve geldikten sonra saldırgan bir politika izlemesi halinde, piyasada çok daha fazla Microsoft tabletinin görülebileceği düşünülüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir