Akıllı telefonlara yeni işletim sistemi (COS)

Android  ve iOS’a isyan bayrağı açan dev ülke, şimdi kendi işletim sistemini yapıyor!

 

Çin’den yeni mobil işletim sistemi: China OS!

 

Batıda gizlilik ve gözetlenme konusunda olup bitenlerden endişe duyan Çin, güvenlik odaklı mobil platformunu tanıttı. Chinese Academy of Sciences yardımıyla kurulan Liantong‘un geliştirdiği China OS, akıllı ceplerde, tabletlerde, TV kutularında ve diğer ev eşyalarında çalışabiliyor. Liantong, yaptığı açıklamada Çin’in MicrosoftGoogle,  Apple tarafından oluşturulan monopolden, onların bilinen güvenlik açıklarıdan uzak kalması gerektiğini söyledi.

 

Firma, Windows XP‘nin destek süresinin bitişini dile getirerek yabancı firmalara güvenmenin zor olduğuna değindi. Çin devlet daireleri dahil Windows XP‘nin kullanım oranı bihayli  yüksek. China OS, yapılan açıklamaya göre yüksek performanslı doğal uygulamaları, HTML5  isteğe bağlı Java Virtual Machine cihazlarını çalıştırabilen bir “tescilli” işletim sistemi olacak.

 

İşletim sistemi çıktığında 100 bin uygulamayı çalıştırabilir  halde olacak. Liatong, şu an Huawei, Lenovo gibi üreticilerle  mobil sağlayıcılarla China OS için bir eko sistem oluşturmak üzere ortaklık kurmaya çalışıyor. İşletim sisteminin HTC One, Butterfly üzerinde çalışan görüntüleri ise Engadget tarafından yayınlanmış bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir