AOKP’nin Kurucusu Roman Birg Cyanogen A.Ş’ye Katıldı

AOKP’nin Kurucusu Roman Birg, Cyaonogen A.Ş’ye Katıldı.

Android ekosisteminde custom ROM’larla ilgiliyseniz tek boynuzlu atın simgesi olduğu AOKP (Android Açık Kaynak Projesi) grubu mutlaka duymuş olmalı, hatta ekibini hazırladığı yazılımlardan birini mutlaka kurmuş olmalısınız.

Android platformuna bakıldığında geliştiriciler tarafından oluşturulan özel ROM’ların %50′lik dilimi AOKP tabanlı yazılımlardır.
Roman Birg tarafından oluşturulan ekibe kısa süre içerisinde birçok geliştirici dahil olurken, birçok kişiye göre AOKP tarafından oluşturulan yazılımlar Cyanogen Mod‘dan daha stabil, başarılı işlere imza atıyor. Kurumsallaşma tarafında ise Cyanogen aldı başını gitti ve son dönemde önemli işler gerçekleştirdi. Oppo ile donanım ortaklığı gerçekleştiren ve Oppo N1 modelinde Google tarafından onaylı bir şekilde yer alan CyanogenMod, 50 milyon doların üzerinde fon satın olarak kurumsal yapıda ne kadar kararlı olduğunu ispatlamıştı. Geliştirici ekip son olarak Android yazılım dünyasının, dikkat çeken isimlerinden biri olan (futbolda Messi ve Ronaldo ile eşdeğer ) AOKP ekibinin kurucu Roman Birg’i bünyesine kattı.

Konuya ilişkin resmi açıklama Roman Birg tarafından yapıldı. Ünlü geliştirici Twitter hesabından Cyanogen A.Ş‘ye katıldığını duyurdu. Birg yaptığı açıklamada ayrıca AOKP içerisinde yer almaya devam edeceğini, yazılımlara katkı sunmayı sürdüreceğini belirtti.

Böyle büyük beyinlerle çalışacak olan Cyanogen A.Ş’nin mobil dünyasına sunacağı katkılar ve yenilikler birçok kesim tarafından merakla bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir