Bilgisayar Virüsü Nedir

Bilgisayar Virüsü Nedir

Virüs Kodları Nedir ?

Bilgisayar Virüs Virüsler birer programdır. Bu virüs kodları çalıştığında bilgisayarınıza değişik şekillerde zarar verebilen”bilgisayar programlarıdır, kendi kendilerini kopyalarla, bir yerden bir yere bulaşırlar (bilğisayarınızda’ki diğer dosyalara yayılma, ağ üzerinden diğer bilgisayarlara bulaşma vb gibi). Bilgisayarınız çalıştırıldığında otomatik olarak faaliyete geçerler. Bir virüsün bir diğer dosyaya veya sürücüye geçmesi çok kolaydır. Örneğin virüslü bir memory stick’ i ( diğer adıyla flash memory ) bilgisayara takıldığında memory içinde hangi dosyaların olduğuna bakıldığında bilgisayarınıza bulaşabilir.
Genellikle her virüsün bir adı vardır (Cansu, Stoned, Michaelangelo, Brain, Einstein vb gibi

Virüs Türleri

Virüsleri ikiye ayırabiliriz. Bunlar BOOT virüsleri ve FILE virüsleridir.

Boot Virüsleri

Bilgisayarın sistem alanlarına bulaşan virüsler
Boot virüsleri hard diskin veya disketin boot sektörlerine yerleşirler. Bilgisayarlar açıldığında veya resetlendiğinde disketin veya hard diskin boot sektöründeki yükleyici program olarak çalıştırılır ve faal duruma gererler. Kullanıcıların çalıştırdıkları her programa bu sayede ulaşarak çeşitli sorunlara yol açarlar. (Bu tip virüslein ilk örneklerinden olan Dark Avanger ve Cascade bilgisayar sistemlerine ciddi zararlar vermişlerdir).

File – dosya- Virüsleri

Dosyalara bulaşan virüsler
Dosya virüsleridir. Bu tür virüsler proqramların sonuna kendilerini ekleyerek dosya uzunluklarını artırırlar. Dosya virüsleri ni en kolay bulabilmek için Command.com dosyasının uzunluğuna bakılır., Ancak bunun için dos versiyonlarına göre command. com’ un uzunluklarını bilmek qerekmektedir. Bu tür virüsler genellikle uzantısı EXE ve COM olan dosyalara bulaşırlar, Bazen, başka tür sistem dosyalarına da (.OVL, .DLL, .SYS gibi) bulaşabilirler

Virüslerden korunma yolları nelerdir?

Öncelikle real time ( her an çalışır durumda ) çalışan bir antivürüs programı kullanmaya başlamalısınız ve bu programı güncel tutabilmek için update lerini kontrol etmelisiniz. Bu updateler sayesinde yeni çıkan virüslere karşı bir önlem almış olacaksınız, internet ortamında her gün yeni bir virüs piyasa çıkıyor. Düzenli olarak en azından hafta bir bilgisayarınızı kullandığınız antivürüs programıyla taratın, eger antivuris programınızın spyware kontrolü ve firewall özellilkeri yoksa br tane spy ware programı örnegin spybot ( realtime çalışmaz sizin çalıştırıp bilgisayarınızı taratmanız gerekir) .Firewall olarakta standart windows kullanıcıları için windows sp2 ile birlekte gelen firewall yeterli olacaktır, gelişmiş koruma için software olarak zone alarm öneririm, donamımsal firewall içinde adsl modeminiz firewall özellikli olanlarından seçin. Ayrıca işletim sisteminizin düzenli olarak updatelerini yapmayı da ihmal etmeyin.

Ancak, bu antivirüs ile korunmada yetmeyebilir. Her şey sizde bitiyor internetde indirdiğiniz dosyalara , cd den aldığınız dosyalara , chat yaparken ve maillerinizin ekli dosyalarını açarken dikkat etmelisiniz, antivuris programları bütün virüsleri tanımaz öyleki bir antivürüs programının tanıdığı virüsü bazen başka bir antivirüs programı tanıyamıyor bu benim başıma çokça geldi, bütün antivirüs proqramlarını bilgisayarınıza yükleyip kullanma şansınızda yok, coğu anti virüs programı başka antivirüs programları ortaklaşa çalışamazlar.

Düzenli olarak önemli dosyalarınızın yedeklerini almaya çalışın. Ve de süpheli bir şekilde aldığınız bir programı hemen silin.

Virüslerin Etkileri – Zararları

Virüsler genellikle bir başka dosyaya bulaşıp yer kaplamaktan öte gitmemekle birlikte bilgisayarda yavaşlama, kilitlenme ve dosya ve programlarınızın bozulmasına neden olmaktadırlar. Bazı virüsler ise çok zararlı olabilir.

Harddiskin formatlanmasına, biosların silinmesine ve verilerin bozulmasına sebep olabilirler. Spywareler içinse devamlı açılan popup renklam sayfaları kendilerini belli eden özellikleridir. Günümüzde ki vürislerin etkileri genelde pc’ yi çalışmaz hale getirecek şekilde agırlaştırmasıdır. Ayrıca internet ortamında bulaştığı bilgisayar hakkında bazı önemli bilgileri ( adres defteri, mail hesapları, kişisel şifreler ) virüsu yazan kişiye aktarmaya çalışmasıdır.

Bilgisayarım Virüslendi.

Bilgisayar Virüsü Nedir


Nasıl Temizleyeceğim ?

Antivirüs programınızın olduqu halde virüs girmişse bilgisayarınıza ya çok iyi bir kullanıcısınızdır yada antivirüs proqramınız yetersiz kalmaktadır. Yapacağınız ilk iş, o an kullandığınız tüm uygulamaları kapatmak, yaptığınız işleri saklamak. Ardından, bir antivirüs programınızın updatelerini yapın ve bilqisayarınızı tarayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir