NX ve Teamcenter

Makine tasarımında sektör firmayla devleşen yazılımlar: NX ve Teamcenter.

 

Dünyanın en iyi program ekiplerinden olan Siemens PLM tarafından geliştirilen NX ve Teamcenter yazılımları, dünya çapındaki firmaların Türkiye temsilciliğini Boğaziçi Yazılım distribütörlüğünde, makine mühendisliği tasarımında faaliyet gösteren firmaların ihtiyaçlarına göre şekillenerek, sektörle birlikte firmaları da devleştiriyor. Gıda makineleriyle sektörde ön plana çıkan Eti Makine bunlardan biri.

Türkiye’nin ilk tünel fırınını imal eden ve 1967 yılında Türkiye’de ilk kez otomatik üretim hattını hayata geçiren Eskişehir merkezli Eti Makine, gıda sektörüne makine ve ekipman sağlayan üretici firma.

 

Aynı zamanda 205 kişilik kadrosuyla sektörde büyük bir iş hacmi yaratabilen, son teknolojiyi Türkiye’ye getirerek kendi sektöründe marka olabilmeyi başarmış, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı destekli bir AR-GE merkezi.

1978 yılından bu yana hizmet veren firma, uzun yıllar makine tasarımlarını elle yürüttükten sonra, tasarımlarını bilgisayar ile yapmaya karar verdi. 17 yıldır makine tasarımlarında NX’i, 2007’den bu yana da Teamcenter’ı kullanan Eti Makine, daha hızlı üretim yapmak, hataları en aza indirgemek ve gelişen teknolojiye ayak uydurarak bilgisayarlı üretime geçmek için CAD ve NX CAE programı arayışlarına başladı. Piyasa araştırması sürecinde Boğaziçi Yazılım’ın da verdiği teknik destek nedeniyle, önce mühendislik anlamında son derece esnek ve dönemin iyi yazılımı olan NX‘i, daha sonra da ürün yönetimi amacıyla Teamcenter‘ı satın alma karar verdi.

NX’i Teamcenter üzerinden kullandığınızda, verilerin güncel olduğundan emin olabiliyorsunuz” diyen Eti Makine Mekanik Tasarım Proje Lideri Serdar Murat Demirel, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Ürünler sayesinde, tek bir arayüz ile başka bir ortama ihtiyaç duymadan analiz yapabiliyor, bu analizleri tek bir yerde saklayabiliyoruz. Mühendislik hataları yok denecek kadar az çıkıyor. Yazılımların felaket kurtarma, kesintisiz çalışma, dokümantasyon yönetimi konusundaki avantajları, bizi zaman içinde çizim masalarından 3D sistemlere taşıdı; hesap yapma yöntemlerimizi geliştirdi,  ilave yedekleme gerekliliğini ortadan kaldırdı. Bir diğer önemli katkısı, tasarım, üretim departmanlarını aynı platformda buluşturup aynı dilden konuşmalarını sağlaması.”

NX CAE kullanımıyla tasarım, üretimde zamandan tasarruf.
NX yan araçlarının mühendislik araçları ile entegre ve sorunsuz çalışması nedeniyle, yazılımı tercih ettiklerini belirten Demirel, “Sistemde her şey birbirine bağlı, her şey bir arada. Genelde tasarım grubu olarak, gelen mühendislik problemlerinin çözümlerini Motion, Advanced Simulation, Response Simulaton gibi CAE araçları ile gerçekleştiriyoruz. Ürünlerin belli profillerdeki kaymaları, tut-koy işlemleri gibi adımlarda geçen süreler, ürünlerin dinamik analizleri gibi çözümlemeleri de yapabiliyoruz” diyor. Demirel’e göre Eti Makine,  tasarım ve üretim süreçlerinde zamandan tasarruf edebilmek son derece önemli: “NX CAE çözümleri sayesinde zamanı çok daha iyi değerlendirebilen,  zamana bağlı analiz kabiliyetini edinen mühendisler, aynı sürede çok daha fazla tasarım ortaya çıkarabiliyor,  iş verimliliğini en üst seviyede tutabiliyorlar. Daha önce çalışanların gözünden kaçma olasılığı yüksek olan ayrıntılar, NX CAE araçları ile daha belirgin hale geliyor.”

Demirel, “Önceden 10 kişilik ekibimizle aynı işleri yapmamıza rağmen birbirimizden haberimiz olmuyordu. Özellikle hazır parçalarda ciddi sıkıntılar yaşıyorduk. Bu nedenle NX’den sonra Teamcenter‘dan ve onun PDM-PLM fonksiyonlarının avantajlarından faydalanma yönünde karar aldık. Bu sayede ilk kez Eti Makine bünyesinde hazır parça kütüphanesi oluşturabildik. Cıvatasından, redüktörlü motoruna kadar geniş, yelpazede seçenek sunmaya başladık. Önce basit iş akışlarından başladık ve onay süreçlerini hayata geçirerek dijital ortama taşıdık. Veri güvenliğini de sağladıktan sonra her şey çorap söküğü gibi geldi” diyor.

10. yılında Siemens tarafından “Avrupa’nın başarılı partneri” seçilen Boğaziçi Yazılım’ın Genel Müdürü Özgür Şenel, makine tasarımında NX ve Teamcenter’ın sektörde ayrıcalıklı bir yere sahip olmasının nedenlerini şu şekilde değerlendiriyor: “Bilgisayar destekli tasarım, imalat, mühendislik uygulamaları alanında dünyanın önde gelen yazılımlarından NX  üst düzey tasarım değişikliklerini otomatik olarak diğer elemanlara yansıtan ve ürün yapısı bağlantıları, eleman arayüzleri, sahiplik, değişken kurallar, biçimler,  gereksinimleri koruma altına alan Teamcenter iki farklı ürün ailesidir. Etkin Ürün Ömrü Yönetimi’ndeki (PLM) ve Ürün Veri Yönetimi’ndeki (PDM) ölçülebilir avantajları, zaman içinde otomotiv, savunma, beyaz eşya, gemi, hızlı tüketim ürünleri, uçak, uzay sanayi gibi sektörlerde faaliyet gösteren şirketleri büyüten, faaliyetlerini zenginleştiren ve tasarımlarını özgürleştiren bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda hem sektörü hem de firmaları devleştiren bu yazılımları, ihtiyaçlara göre şekillendirmeye devam edecek, hem güncel sürümlerinin hem, yenilikçi ürünlerin dağıtıcılığını sürdüreceğiz.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir