Sahte şirketlere son

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı yaptığı açıklamada, bundan sonra kaybolan veya çalınan nüfus cüzdanı, ehliyet ve pasaport ile şirket kuruluşu yapılamayacağını söyledi. Yazıcı, ‘Artık, gerçek ve tüzel kişi tacirlerin ticaret siciline ilişkin tüm iş ve işlemleri bu yazılım üzerinden yapılacak‘ dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı yaptığı açıklamada, artık kaybolan ya da çalınan nüfus cüzdanı, ehliyet ve pasaport ile şirket kuruluşu yapılamayacağını söyledi. Bakan Yazıcı, ticaret sicili kayıtları ile tescil ve ilan edilmesi gereken içeriklerin düzenli olarak depolandığı ve elektronik ortamda sunulduğu kısa adı MERSİS olan Merkezi Sicil Kayıt Sistemi ile 238 adet ticaret sicili müdürlüğünün tamamında veri aktarım ve yaygınlaştırma çalışmalarının tamamlandığını ve bu ticaret sicili müdürlüklerinde MERSİS üzerinden hizmet verilmeye başlandığını belirtti. Yazıcı, ‘Artık, gerçek ve tüzel kişi tacirlerin ticaret siciline ilişkin tüm iş ve işlemleri bu yazılım üzerinden yapılacak’ dedi.

SIKINTILARIN ÖNÜNE GEÇECEGİZ

MERSİS‘in, şirket işlemlerine ilişkin vatandaşların bugüne kadar yaşadığı birçok sıkıntıyı ortadan kaldıracak çözümleri de beraberinde getirdiğini, belirten Hayati Yazıcı ‘Maalesef, bu güne kadar başkalarının kimlik bilgilerini çeşitli yollarla ele geçiren kimseler, haberleri olmadan onların adına şirket veya ticari işletme kurmaktaydı. Vatandaşlarımız ise, bu durumu öğrendiklerinde birçok mağduriyet yaşamışlardı. Yeni devreye aldığımız uygulama ile tüm bu sıkıntıların önüne geçeceğiz’ diye konuştu.

Kimlik bilgilerin kötü kullanımına artık son

Bakan Yazıcı, ‘Vatandaşlarımız, ticaret sicili müdürlüklerimize dilekçe ve kimlik bilgileri ile müracaat ederek nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaportunun kaybolduğunu veya çalındığını bildirmeleri durumunda, T.C.Kimlik numarası ve adı-soyad bilgileri MERSİS‘teki kısıtlılar listesine dahil edilecek. Bu listede kaydı olduğu sürece onlar adına yeni bir şirket veya ticari işletme kuruluşu işlemi gerçekleşmeyecek. Ancak, kendisinin yeni bir dilekçe ile talep etmesi durumunda kaydı bu listeden çıkarılarak şirket veya ticari işletme kuruluş işlemi yapılabilecek. yaşanan sıkıntılar tamamen giderilmiş olacaktır’ ifadesini kullandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir